YouTube, içeriğinde bulundurduğu onlarca özellik sayesinde popülerliğini korumaya devam ediyor. Kullanıcı deneyimini en üst seviyeye getirmek için kullandığı bu özelliklerin en önemlilerinden birisi de altyazılar özelliğidir. Altyazı özelliği sayesinde izlediğiniz videolardaki konuşmalar yazılı metin olarak bize gösterilir. İşitme kaybı yaşayan veya yabancı dil konusunda zorluk çeken insanlar için altyazılar ve çeviri altyazılar oldukça avantajlıdır. Ayrıca içerik üreticileri için de altyazılar, kanallarının büyümesi ve daha fazla izleyiciye ulaşmasını sağlayabilir. Türkçe yapılan bir içeriğe İngilizce bir altyazı koymak, İngilizce bilen insanların videonuzu anlamasına neden olur, bu sayede izleyici kitleniz sadece Türkçe bilen insanlar ile kısıtlı kalmaz.

YouTube’da bir videonuza altyazı eklemek için Studio hizmetini kullanmanız gereklidir. Ayrıca otomatik altyazıları ve normal eklenen altyazıları düzenlemek için de aynı hizmetten yararlanırız. Altyazı ekleme işlemi biraz zahmetli olabilir. Studio ile isterseniz STR dosyası olarak altyazı yükleyebilir veya YouTube’un size sunduğu manuel altyazı ekleme aracını kullanabilirsiniz. Altyazı ekleme işlemi için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

YouTube’da bir videoya alt yazı nasıl eklenir?

 • YouTube Studio web sayfasını açın. (Bu link ile direkt olarak ulaşabilirsiniz.)
 • Sol tarafta bulunan menüyü aşağı kaydırın ve “Altyazılar” seçeneğine tıklayın.

2022-08-30 11_45_17-Window

 • Altyazı eklemek istediğiniz videoya tıklayın.
 • “Dil ekle” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan pencerede eklemek istediğiniz altyazı dilini seçin.

2022-08-30 11_46_15-Window

 • Altyazılar bölümünün altında bulunan “Ekle” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​2022-08-30 11_46_34-Window

 • Altyazı ekleme yönteminizi seçin.

​​​​​​​2022-08-30 11_46_50-Window

Dosya yükle” yöntemini seçerseniz, daha önceden hazırladığınız uygun altyazı dosyasını seçerek videonuza yükleyebilirsiniz. YouTube’a uygun altyazı dosya biçimleri; SubRip (STR), SubViewer, MPlayer altyazısı, LRC, Videotron Lambda’dır. STR dosyası oluşturmayı öğrenmek istiyorsanız, bu linkte bulunan haberin "STR dosyası nasıl oluşturulur?" alt başlığını inceleyebilirsiniz.

Otomatik senkronizasyon” seçeneğini seçerseniz, tüm konuşma metnini yazarak videonuza ekleyebilirsiniz. Konuşma metninin zaman ayarını YouTube otomatik olarak yapar. Bu işlem doğru sonuçlar ortaya çıkarmaya bilir.

Telefon şarj olurken neden çok ısınır? Telefon şarj olurken neden çok ısınır?

Manuel olarak yaz” seçeneğinde seçerseniz, altyazı metinlerini ve zamanını manuel olarak siz yaparsınız.

 • Yayınla seçeneğine tıklayın. Altyazılar videonuza eklenecektir.

YouTube otomatik altyazı nasıl eklenir?

YouTube’da bir videoya otomatik altyazı ekleyemezsiniz. Otomatik altyazılar, YouTube tarafından otomatik oluşturulur ve videonuza eklenir. Videonun içindeki konuşma ve sesler düzenli ise otomatik altyazılar videonuza eklenecektir. Ancak karmaşık konuşma ve sesler, otomatik altyazı oluşma süresi uzatabilir veya hiç eklenmemesine neden olabilir.

YouTube otomatik altyazılar nasıl düzenlenir?

Videolarınıza otomatik olarak eklenen otomatik altyazılarda hatalar varsa, bu hataları manuel olarak düzenleyebilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • YouTube Studio web sayfasını açın. (Bu link ile direkt olarak ulaşabilirsiniz.)
 • Sol tarafta bulunan menüyü aşağı kaydırın ve “Altyazılar” seçeneğine tıklayın.
 • Otomatik altyazısını düzenlemek istediğiniz videoya tıklayın.
 • Otomatik altyazının sağında bulunan “Kopyala ve düzenle” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​2022-08-30 11_47_13-Window

 • Düzenleme işlemini yapın ve “Yayınla” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​2022-08-30 11_47_27-Window

 • Otomatik altyazılar düzenlenecektir.
Editör: Engin Çepnioğlu