Windows'a saklanmış gizli klasörler nasıl bulunur? Windows'a saklanmış gizli klasörler nasıl bulunur?

Twitter, kullanıcılarına yazılı veya görsel paylaşım yapmasına imkan sağlayan bir sosyal medya hizmetidir. Her geçen gün özeliklerine yenisini ekleyen Twitter, kullanıcı deneyimini artırmak için diğer sosyal medya hizmetleri ile yarışıyor. Twitter bu yarışta en temel özellikleri olan metin, fotoğraf ve video tweetleme özelliklerini geliştiriyor veya yenisini eklemeye çalışıyor.  Bu gün sizlere bahsedeceğimiz konu, çok fazla kullanılmasa da tweetlerinize eklediğiniz videolara alt yazı yükleme özelliği.

Twitter’da paylaşmak istediğiniz videolara dilerseniz altyazılar ekleyebilirsiniz. Bu sayede videonuzu izleyen kişiler altyazı yardımı ile videodan daha fazla verim alabilirler. Bir videoya altyazı eklemek biraz zor olabilir. Çünkü videoya ekleyeceğiniz altyazıları siz kendiniz hazırlamalısınız veya internette videonuza uygun altyazı bulabilirseniz ekleyebilirsiniz. Ancak bir videoya altyazı eklemek istiyorsanız, altyazıyı kendiniz hazırlamanız tavsiye edilir. Siz de Twitter gönderilerinize altyazı dosyası eklemek istiyorsanız, haberimizin detaylarında bulunan adımları inceleyebilirsiniz.

Twitter altyazı dosyası yükleme nasıl yapılır?

Twitter’da bir tweette altyazı dosyası eklemek istiyorsanız, Twitter Web sayfasını kullanmalısınız. Mobil uygulamalarda altyazı dosyası yükleme yapılamaz.

  • Twitter web sayfasını ziyaret edin.
  • Tweetinize videonuzu ekleyin.
  • Videoyu ekledikten sonra alt tarafında bulunan “Altyazı dosyası (.str)yükle” seçeneğine tıklayın.

2022-08-17 12_21_13-Window

  • Açılan pencerede “Altyazıları yükle” bölümüne tıklayın.

2022-08-17 12_21_21-Window

  • (.str) dosyanızı bulun ve açın.
  • “Bitti” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​2022-08-17 12_21_42-Window

  • Altyazınız videoya eklenecektir.

STR dosyası nasıl oluşturulur?

STR dosyası oluşturmak oldukça basittir. STR dosyası oluşturmak için bilgisayarınızdan bir Not Defteri açın ve örnekte gösterildiği gibi altyazınızı oluşturun.

2022-08-17 12_05_59-Window

  • Daha sonra farklı kaydet özelliği ile dosyayı (.str) olarak kaydedin.

2022-08-17 12_07_01-Window

Örnekte gösterdiğimiz ilk satırda bulunan rakam, videoda ilk çıkacak altyazıyı belirler. Altında bulunan bölüm altyazının video içinde çıkacağı zamanı belirler. Alt satırda ise altyazıda yazan metin bulunur. Videoda ikinci sırada çıkacak altyazıya geçmeden önce bir satır boşluk bırakmayı unutmayın.

İkinci sırada bulunan altyazıyı da aynı ilk altyazı metini gibi videoya göre düzenleyin.

STR dosyası oluşturmak görüldüğü gibi çok basit, zor olan kısım altyazıya eklenecek metni ve doğru zaman aralığını ayarlamak. Ancak Twitter’a ekleyeceğiniz videoların kalitesini artırmak istiyorsanız, STR dosyalarını hazırlamalı ve videolarınıza altyazı olarak eklemelisiniz.

Editör: Engin Çepnioğlu