Sık sık ilginç projeleri ve bu projelere harcadığı uçuk paralarla karşımıza çıkan ülke Dubai, 5 milyar dolar harcayarak Ay'ın bir kopyasını şehrin ortasında inşa edecek. 

Dünya'nın doğal uydusu olan Ay'ın bir kopyasını yeryüzünde inşa etme planlarını resmen açıklayan kanadalı mimarlık firması Moon World Resorts, bu projeleri için 5 milyar dolar bütçe harcanacağını belirtti. Dubai'de yapılacak bu yapı sayesinde yeryüzünde Ay'ı ziyaret edebileceksiniz.

İnsanların Dünya'dan ayrılmadan uzay turisti olmalarını sağlayacak olan bu proje oldukça ilgin. Çünkü içerisinde Ay'ın yüzeyinde olma hissine neden olan koşulların yaratılacağı 224 metre yüksekliğinde bir küre şehrin ortasına dikilecek. Yapı'nın adı ise Moon Dubai olacak.

"En büyük ve en başarılı modern zaman turizm projesi olacak."

Yılda 2.5 milyon ziyaretçiyi Dubai'ye çekmesi beklenen bu projede, ana binanın (Ay modelinin) altında disk şeklinde bir yapı olacak. Bu yapı 'Sky Villas' adı verilen 300 adet özel konut olacak ve ziyaretçiler bunları rezerve edebilecek. Genel inşaatın iki yılda inşa edilmesi planlanıyor ve tamamlandığında yüksekliği 224 metrenin üzerinde olacak.

ay2

Blue Origin gibi uzay turizm yapan uzay şirketleri ile gerçek uzayda seyahat etmenin maliyeti 50 bin dolar civarında. Muhtemelen Dubai'de inşa edilecek bu Ay turizmi merkezinin fiyatı buna göre daha uygun olacaktır. Fakat yine de çok emin olmamakta fayda var. 

Tokyo'da yeni evlerin güneş paneli bulundurması zorunlu hale geliyor Tokyo'da yeni evlerin güneş paneli bulundurması zorunlu hale geliyor

Proje, Jeff Bezos veya Elon Musk ile bağlantısı olmayan ziyaretçilerin uzay turizmi deneyimi yaşamasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Arabian Business'a göre kurucu ortaklar Sandra G. Matthews ve Michael R. Henderson bir basın açıklamasında, "Moon Dubai , turizm, ulaşım, ticari ve konut amaçlı gayrimenkul, altyapı, finansal hizmetler, havacılık ve uzay, enerji, MICE, tarım, teknoloji ve tabii ki eğitim dahil BAE ekonomisinin her yönünü önemli ölçüde etkileyecek. Küresel çekiciliği, marka bilinirliği ve benzersiz çoklu entegre teklifleri temelinde Dubai'ye yıllık turizm ziyaretlerini ikiye katlayarak, MENA bölgesindeki en büyük ve en başarılı modern zaman turizm projesi olacak." dedi.