Çin merkezli dev teknoloji şirketi Xiaomi, yılın ikinci çeyreği için finansal raporunu kamuoyu ile paylaştı. Yayınlanan rapora göre Xiaomi'ni kârı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla tam yüzde 83 düştü. Hisseleri de yüzde 52 oranında düşüş yaşayan şirketin ikinci çeyrek karı 1.36 milyar yuan (200 milyon dolar) olarak kayıtlara geçti.

Xiaomi neden akıllı telefon satamıyor?

Xiaomi CEO’su Lei Jun, yatırımcılarla gerçekleştirdiği toplantıda, şirketin son durumuyla ilgili bilgiler verdi. Küresel anlamda en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi, son 3 aylık dönemde  70.1 milyar yuan (10,31 milyar dolar) gelir bildirdi. Fakat tüm bunların yanında şirketin kârı ise sadece 200 milyon dolar olarak açıklandı. Xiaomi tarihine bakıldığında bu rakam son yılların en düşük seviyesinde.

xiaomi-1

Finansal raporun ortaya çıkmasıyla birlikte, Hong Kong borsasında işlem gören Xiaomi hisseleri de adeta çakıldı. Rapora göre, Xiaomi hisseleri geçen yıla kıyasla yüzde 52 civarında değer kaybetti ve 11 HKD (1,49 dolar) oldu.

Xiaomi'nin kârının düşününün en önemli nedeni olarak tüm dünya genelinde yaşanan enflasyon krizi olduğu düşünülüyor. Araştırma firması Canalys, 2022’nin ilk yarısındaki akıllı telefon sevkiyatlarının bir yıl öncesine göre yüzde 9 azaldığını bildirdi. En çok telefon satan firmalar Apple, Samsung ve Xiaomi oldu. 

Çin merkezli South China Morning Post’un raporuna göre ise, Xiaomi iş gücünün yüzde 3'ünü azalttı ve 900 kişiyi işten çıkardı.  Xiaomi Başkanı Wang Xiang, “Çin pazarında pandemi yeniden canlandı, bu yüzden talep zayıftı” dedi.

Dünyanın en ince katlanabilir akıllı telefonunu tanıttı

Katlanabilri akıllı telefonlardaki en büyük problemlerden biri olarak görülen büyük boyutlar, Xiaomi'nin Mix Fold 2'de çözmeye çalıştığı ilk unsur olarak karşımıza çıkıyor. Telefonun kompakt olması üzerine vurgu yapan Xiaomi, cihazın kalınlığını önemli ölçüde azaltan yeni bir menteşe sistemine sahip. Xiaomi Mix Fold 2, açık halde bir USB-C giriş noktasından sadece biraz daha kalın. 

2022-08-13 09_29_25-Window

Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi! Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi!

Xiaomi Mix Fold 2 katlanmadığı durumda sadece 5.4 mm, katlandığında ise 11.4 mm kalınlığında. Ağırlığı ise 262 gram olarak karşımıza çıkıyor.

Editör: Burak Karahan