Son zamanlarda popülerliği artan ve sinema-dizi sektöründen müziğe, oradan da oyun sektörüne kadar her yerde kullanılan aylık abone sistemi hayatımızın her yerine girmiş durumda. Birçok kullanıcı için aylık abone sistemi avantajlı bir durumken, birçoğu için ise dezavantajlı bir durum ortaya çıkartıyor. Siz bu aylık abonelik sistemi ile dizi, film, müzik ve oyun gibi üretilen içeriklere erişmeye nasıl bakıyorsunuz bilinmez ama bu sistemin iyi çalışan parçalarından birisi Xbox Game Pass’dir.

Xbox Game Pass nedir?

Xbox Game Pass, Microsoft tarafından 1 Haziran 2017’de kullanıma sunulan ve kullanıcılarına bir oyun kütüphanesine erişim izni veren bir aylık abonelik sitemidir. Bu kütüphaneye aylık abonelik ile erişim sağlayan kullanıcılar yüzlerce oyunu cihazlarına indirebilir ve abonelikleri süresince oynayabilirler. Xbox Game Pass kütüphanesinde; piyasada yüksek ses getirmiş büyük bütçeli AAA oyunlardan tutun da indie oyunlarına kadar yüzlerce oyun bulunuyor.

Xbox-Game-Pass-Kutuphanesindeki-Tum-Oyunlar-pillioyun

Xbox Game Pass hangi platformlarda kullanılabiliyor?

Xbox Game Pass, adından da anlaşılacağı üzere Xbox konsollarda kullanılan bir aylık abonelik sistemidir. Ancak merak etmeyin bu aylık abonelik sistemi PC Game Pass sistemi ile bilgisayarlarda da kullanılabiliyor. Her iki platform içinde neredeyse aynı sayıda oyun bu aylık abonelik sisteminde bulunuyor.

Xbox Game Pass Ultimate nedir?

Bildiğiniz üzere Game Pass, hem Xbox konsollarında hem de bilgisayarda ayrı kullanılabiliyor. Ancak Xbox Ultimate abonelik sistemini tercih eden kullanıcılar, Game Pass kütüphanesine her iki platform ile ulaşabiliyorlar. Normalde her iki platform için farklı ücret ödemesi gereken kullanıcılar, Ultimate ödeme planı ile daha avantajlı fiyat ile her iki platform için kütüphaneye sahip olabilirler.

Xbox Game Pass fiyatı ne kadar?

Game Pass aylık abonelik sisteminin 3 farklı ödeme planı vardır. Bunlar; Ultimate, Bilgisayar ve Konsol seçenekleridir.  Ultimate ödeme planı ile her iki platformda da kütüphaneyi kullanabilen kullanıcılar, diğer ödeme planlarını seçerlerse sadece seçtikleri platformlarda kütüphaneye ulaşabilirler.

 • Xbox Game Pass Ultimate = 44,99 TL/Ay
 • PC Game Pass = 29,99 TL/Ay
 • Konsol Game Pass = 29,99 TL/Ay

2022-08-17 15_23_51-Window

Xbox Game Pass Ultimate ödeme planını alan kullanıcılar, 29,99 TL/Ay değerinde Gold avantajlarına da sahip olabilirler. Gold avantajları konsol tarafında çevrimiçi oyunları oynamanıza imkan veren bir özelliktir.

PC Game Pass sahibi olan kullanıcılar, EA Play hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

Xbox Game Pass nasıl alınır?

Xbox Game Pass web sayfasını ziyaret edin. Dilerseniz bu link ile direkt olarak gidebilirsiniz.

 • Sayfanın sağ tarafında bulunan “Şimdi Katılın” seçeneğine tıklayın.
 • Size uygun olan Game Pass planını seçin ve “Şimdi Katılın” seçeneğine tıklayın.

xbox-game-pass (1)

 • Microsoft  (Hotmail) hesabınızı girin. (Eğer bir Microsoft hesabınız yok ise açın.)

​​​​​​​xbox-game-pass (2)

 • Bir Xbox profili oluşturun.

​​​​​​​xbox-game-pass (3)

 • “İleri” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​xbox-game-pass (4)

 • Talimatları izlemeye devam edin.

​​​​​​​xbox-game-pass (5)

 • Ödeme Yöntemi seçin. (Örnek kredi kartı üzerinden verilmiştir.)

​​​​​​​xbox-game-pass (6)

 • Kart numaranızı ve gerekli bilgileri doldurun ve “Kaydet” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​xbox-game-pass (7)

'Bilgisayarım çok donuyor' diyorsanız bu çözümleri deneyin! 'Bilgisayarım çok donuyor' diyorsanız bu çözümleri deneyin!
 • Ödeme talimatlarını izleyin ve işlemi tamamlayın.
 • Xbox Game Pass satın alma işleminiz tamamlanacaktır.

Xbox Game Pass’ınızı bilgisayarda kullanmak istiyorsanız, Microsoft Store’dan Xbox uygulamasını indirmelisiniz. Bu link ile direkt olarak uygulamayı indireceğiniz yere gidebilirsiniz.

Xbox Game Pass oyunları kalıcı mı?

Game Pass aylık abonelik sistemine sahip olan kullanıcılar, aylık abonelikleri bitene kadar kütüphanede bulunan bütün oyunları indirme ve oynama hakkına sahip olurlar. Ancak aylık abonelik iptal veya sonlandırılırsa bu oyunları tekar oynayabilmek için aylık aboneliği tekrar başlatmanız gereklidir.

Game Pass kütüphanesinde bulunan oyunlar her ay değişebilir. Ancak çoğu popüler ve çok oynanan oyunlar neredeyse hiç kütüphaneden kaldırılmaz veya değiştirilmez. Diğer küçük çaplı oyunlar aylık olarak kütüphaneden çıkartılıp yerlerine yenileri eklenir.

Xbox Game Pass kaç oyun var?

PC Game Pass kütüphanesinde şu an 443 oyun bulunuyor. Konsol kütüphanesinde ise 458 oyun var. Bu sayılar aylar içinde azalabilir veya artabilir. Her ay yeni oyunlar eklenip, eski oyunlar çıkartılıyor.

Xbox Game Pass FIFA 22 var mı?

Hem konsol hem de bilgisayar kütüphanesinde FIFA 22 futbol oyunu var. FIFA 22 oyunu yakın zamanda kütüphaneye getirildi.

Bilgisayarda çevrimiçi çok oyunculu oyunlar oynamak için Xbox Live Gold gerekli mi?

Bilgisayarda oynamak istediğiniz çevrim içi çok oyunculu oyunlar için Gold versiyona ihtiyacınız yoktur. Gold özelliği sadece Xbox konsolunda bu tür oyunları oynamak için gereklidir.

Editör: Engin Çepnioğlu