Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcı deneyimini artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Son olarak ortaya çıkan bir özellik ile, WhatsApp  adeta Instagram'a dönüşecek diyebiliriz. Buna göre artık WhatsApp Durumlar, direkt olarak kişi listesinde görülecek ve kullanıcının üstüne dokunarak durumlar görülebilecek. Farkında olmadan ve istemiz olarak kişilerin üzerine dokunarak durumları izlemeye neden olabilecek bu yenilik birçok kullanıcıyı pek memnun etmeyecek gibi. Özellik şu an için sadece WhatsApp beta sürümlerinde mevcut ve gelecekte herkes için gelecek gibi görünüyor.

WhatsApp, Instagram'a dönüşecek

Instagram'da oldukça uzun bir süredir olan ve bir kullanıcının Instagram Hikayeler'ini görmek için kuıllanıcının profil resmine tıklayıp Hikayeler'e gidebilmemizi sağlayan özellik, WhatsApp'a geliyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, artık sohbet listesindeki bir kişinin profil fotoğrafı çevresinde bir çember çıkacak (Eğer Durum paylaştıysa) ve buna tıklayarak kişinin durumunu hızlıca görebileceksiniz.

wp

Sohbet listesinde muhtemelen yanlışlıkla Durum izleme olayları çok yaşanacağı ve kullanıcıların bundan rahatsız olabileceği düşünülüp, bu özelliği kapatıp açma gibi bir seçenek de sunulacak. WABetaInfo'nun ortaya çıkardığı özellik tamamen kullanıcının tercihine bağlı olacak. Beta kullanıcılarında ortaya çıkan bu özellik yakın zamanda tüm kullanıcılara da gelecektir.

3 yeni özellik daha geliyor

1- Son görülmeyi istediğiniz kişilerden gizleyin

WhatsApp’ın yayınladığı yeni özelliklerden ilki, “Son Görülme” durumunuzu belirli kişilerden gizlemenizi sağlayacak. Bu özellik sayesinde seçtiğiniz kişiler sizin “Son Görülme” durumunuz hakkında bilgi sahibi olamayacak. 

2- Kimse görmeden gruplardan sessizce ayrılın

WhatsApp’ın eklediği diğer bir gizlilik özelliği ise artık dahil olduğunuz gruplardan kimsenin haberi olmadan çıkış yapabilecek olmanız. Şu anda oldukça bir şekilde eğer bir gruptan ayrılırsanız gruptaki herkese bu konu hakkında uyarı gidiyor ve gruba girdiklerinde sizin gruptan ayrıldığınızı görebiliyorlar. Bu da insanların size gruptan neden ayrıldığınız yönünde sorular sormasına ve mesajlar göndermesi gibi sıkıcı durumları ortaya çıkarabiliyor. Yeni özellik sayesinde kimseye söylemeden gruptan ayrılabileceksiniz ve sohbetten ayrılmanın ortaya çıkardığı o garip durumun önüne geçebileceksiniz.

whatsappgizlilik

YouTube'da onbinlerce kişi Dünya Kupası maçı sanıp futbol oyunu izledi YouTube'da onbinlerce kişi Dünya Kupası maçı sanıp futbol oyunu izledi

3- “Bir Kez Görüntüle” mesajlarına ekran görüntüsü alma engeli

Whatsapp’ın son olarak sunacağı bir diğer yeni özellik ise “Bir kez görüntüle” mesajlarıyla alakalı. Bir Kez Görüntüle mesajlarına karşıdakinin ekran kaydı (screenshot) almasını engelleyecek bir güncelleme geliyor. Hala test aşamasında olan bu özelliğin “yakında “ tüm kullanıcılara sunulacağı belirtiliyor.