Yeşil Akdeniz diyeti ve diğer Akdeniz diyetleri, sağlıklı bir beslenme ile büyük ölçekli bir klinik girişimsel deney olan DIRECT PLUS'ta karşılaştırıldı. Gerçekleştirilen analizler sonucunda Yeşil Akdeniz diyetinin iç organ yağını %14,1 diğer diyetlerin ise %6,0 azalttığını buldu.

Yeşil Akdeniz diyeti visseral yağ dokusunu azaltmakta büyük bir rol oynuyor

Yeşil Akdeniz diyeti, iç organların etrafındaki ve belinizin etrafındaki ekstra fazlalıklar olan olan visseral yağ dokusunu önemli ölçüde azaltmaya yönelik bir beslenme yönelimidir.

Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor... Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor...

Bir kişinin kilosundan veya bel çevresinden daha önemli bir gösterge olduğundan, iç organlardaki yağın azaltılması, kilo vermenin gerçek amacı olarak kabul edilir. Visseral yağ organlar arasında zamanla toplanır ve kalp hastalığı, diyabet, bunama ve erken ölümle bağlantılı hormonlar üretir.

yeşil akdeniz diyeti (3)

Araştırma, İsrail Negev'deki Ben-Gurion Üniversitesi'nden Prof. Iris Shai, ve ekibi tarafından yürütüldü. Ayrıca 18 ay süren araştırmaya toplamda 294 kişi katılım gösterdi.

DIRECT-PLUS araştırma ekibi, yeşil Akdeniz diyeti kavramını ilk kez ortaya atan ekip oldu. Bu değiştirilmiş MED (Akdeniz) diyeti, polifenoller ile daha da zenginleştirilmiştir ve geleneksel sağlıklı MED diyetinden daha az kırmızı veya işlenmiş et içerir. Ayrıca günlük ceviz alımına (28 gram) ek olarak, katılımcılar günde 3-4 bardak yeşil çay ve günde 100 gram yeşil su mercimeği smothiesi tükettiler. 

Kilo vermenin yanı sıra hastalıklara karşı yararlı etkiler gösteriyor

Ekip, bundan önceki çalışmalarında Yeşil Akdeniz diyetinin yaşa bağlı dejeneratif hastalıklara kadar çeşitli yararlı etkileri olduğunu da gösterdi.

Araştırmanın lideri Profesör Iris Shai “Sağlıklı bir yaşam tarzı, herhangi bir kilo verme programı için güçlü bir temeldir." diyerek sözlerine devam etti:

"Deneyimizin sonuçlarından, gıda kalitesinin tüketilen kalori sayısından daha az önemli olmadığını ve günümüzdeki amacın çeşitli besinlerin polifenoller gibi pozitif ve negatif olanların mekanizmalarından ayırmak olduğunu öğrendik."

yeşil akdeniz diyeti (1)

Bunlara ek olarak araştırma yardımcısı Hila Zelicha, “İç organlardaki yağlanmada %14'lük bir azalma, diyetinizde ve yaşam tarzınızda basit değişiklikler yapmak için çarpıcı bir başarıdır. Kilo kaybı, yalnızca yağ dokusunu azaltmada etkileyici sonuçlarla birlikte olursa önemli bir hedeftir” dedi.

Editör: Enes Sapmaz