Son yıllarda Kuzey Koreliler , dış dünyadan artan etki sayesinde çocuklarına A Ri (sevilen kişi), So Ra (deniz kabuğu) ve Su Mi (süper güzellik) gibi söylemesi daha kolay nazik isimler veriyorlar. Kaynaklar, çocuklara daha sert ünsüzlerle biten isimler yerine tıpkı Güney Kore'deki gibi daha yumuşak sesli harflerle biten isimlerin verildiğini belirtiyor.

Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

Bununla birlikte, Radio Free Asia'nın (RFA) haberine göre, Kuzey Koreli yetkililer bu durumu bastırmak istiyor ve  ülkenin artık vatandaşlara 'yeterince devrimci' sayılmayan daha yumuşak isimlerin daha ideolojik olanlarla değiştirilmesi gerektiğini söylediğini söylüyor. 

'Sadakat' ve 'Bomba' gibi ismler koyulmaya zorlanıyor

RFA'ya göre , 'sevilen kişi' veya 'süper güzellik' anlamına gelen alternatifler yerine 'sadakat' veya ' bomba ' anlamına gelen isimler 'teşvik ediliyor'

Geçmişte de Kuzey Korelilerin 'çocuklarına Chung Sim (sadakat), Chong Il (silah), Pok Il (bomba) veya Ui gibi bazı ideolojik ve hatta militarist anlamlar taşıyan vatansever isimler vermeye teşvik edildiği biliniyor. Şimdi bu uygulamanın tekrar geri döndüğü belirtiliyor.

Kuzeydoğudaki Kuzey Hamgyong eyaletinin ismi açıklanmayan bir sakini, RFA'nın Kore Servisi'ne şunları söyledi: 

"Kuzey Koreli vatandaşlar, yetkililerin devletin gerektirdiği standartlara göre kendilerini isim değiştirmeye zorladığını söylüyor. Geçen aydan itibaren sonu ünsüz harf olmadan biten tüm isimlerin düzeltilmesi için sürekli olarak duyurular yayınlandı."

İsmini açıklamayan erkek şunları da ekledi:

"İsminin sonunda ünsüz harfi olmayan kişilerin, devrimci standartları karşılamak için adlarına siyasi anlamlar eklemek için yıl sonuna kadar süreleri var."

kore-kuzey-1

Başka bir kaynak, Kuzey Koreli yetkililerin, sonunda ünsüz harf olmayan isimlerin 'anti-sosyalist' olduğunu savunarak, yetişkinlere ve çocuklara çok yumuşak veya basit görüldükleri için isimleri değiştirme zorunluluğu getirildiğini söyledi.

Ancak kaynak, birçok ebeveynin yaygın düzene 'güçlü bir isteksizlik' gösterdiğini ve bu durumun onları çocuklarına 'mevcut açlık ve baskı çağını yansıtacak şekilde' ad vermeye zorladığını söyledi. Kuzeydeki Ryanggang eyaletinde yaşayan bir kişi de RFA'ya, hükümetin isimleri siyasi anlamlarla kullanmayan herkesi para cezasına çarptırmakla tehdit ettiğini söyledi.

Kaynak, hükümetin para cezalarını gerçekten takip edip etmeyeceğinin veya bu yaptırımların ne kadar olacağının bilinmediğini de sözlerine ekledi.