Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız... Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız...

Twitter'ın şeffaflığına önem verdiklerini açıklayan şirket, platformunun kaynak kodunu paylaşmaya başlayacak. Bir blog yazısında konu hakkında paylaşım yapan Twitter, “Twitter 2.0’da, internetin kent meydanı olarak platformumuzu şeffaf hale getirme sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla bugün, yeni bir şeffaflık çağına ilk adımı atıyoruz ve kaynak kodumuzu küresel topluluğa açıyoruz.” açıklamalarına yer verdi.

GitHub’da paylaşılan kaynak kodlarda da, araştırılan Tweet’lerin hangi algoritma ile incelendiği açıkça görülebiliyor. Twitter'ın önerileriyle öne çıkan algoritması hakkında detaylı bir blog yazısında şirket, şeffaflığa önem verdiklerinin üstüne bastı.

twitter (1)-6

Ayrıca Twitter yetkilileri, “Çocukların cinsel sömürüsü ve manipülasyonuyla mücadele çabalarımızı baltalamak da dahil olmak üzere, kullanıcı güvenliğini ve gizliliğini veya platformumuzu kötü oyunculardan koruma yeteneğimizi tehlikeye atacak herhangi bir kodu hariç tutarken mümkün olan en yüksek düzeyde şeffaflığı hedefledik. Bugünün sürümü, reklam önerilerimizi destekleyen kodu içermiyor.” dedi.

Bunun yanı sıra gelecekte daha fazla kodu halka açacaklarını açıklayan Twitter, kullanıcıların öneri algoritmasının geliştirilmesinde büyük katkılarda bulunacağını söyledi.

Editör: Enes Sapmaz