X, Grok'u haberleri özetlemek için kullanmaya başladı X, Grok'u haberleri özetlemek için kullanmaya başladı

Meta, bu yılın başlarında Gözetim Kurulu'ndan gelen eleştiriler üzerine "AI ile Yapıldı" etiketini tanıtmıştı. Şirket, yapay zeka ile oluşturulan görüntüleri tespit etmek için "sektör standardı" sinyallere dayandığını açıkladı. Ancak kısa süre içinde fotoğrafçılar, Facebook ve Instagram'ın aslında yapay zeka ile oluşturulmamış görselleri de bu etiketle işaretlediğini fark etti. PetaPixel tarafından yapılan testlere göre, Adobe Photoshop'un generatif doldurma aracıyla yapılan küçük bir düzenleme bile etiketi tetikliyordu.

Meta, bu durumu kabul ederek, "AI ile yapılan küçük düzenlemeler içeren bazı içeriklerin sektör standardı göstergeler içerdiğini" belirtti. Şirket, bu sorunu çözmek için sektör genelinde iş birliklerini sürdüreceğini ve etiketleme sürecini amacına daha uygun hale getireceğini duyurdu. Bu doğrultuda, uygulamalarında "AI ile Yapıldı" etiketini "AI Bilgisi" olarak güncelliyor ve kullanıcılar bu etikete tıklayarak daha fazla bilgiye ulaşabiliyor.

Ancak yeni "AI Bilgisi" etiketleri, görüntüde hangi AI araçlarının kullanıldığına dair ayrıntı sunmayacak. Meta sözcüsü, kullanıcıların etikete tıkladıklarında görünen bağlamsal menünün aynı kalacağını doğruladı. Bu menü, generatif yapay zeka hakkında genel bir açıklama içeriyor ve Meta'nın sistemlerinin tespit ettiği AI sinyalleri içeren içerikler paylaşıldığında bu bildirimi ekleyebileceğini belirtiyor.

Editör: Enes Sapmaz