Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın, 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Usta isim arkasında birçok unutulmaz film bıraktı. Cüneyt Arkın oyunculuğunun yanında at binme, karate gibi sporlarda uzman sporcu unvanına sahip. Aynı zamanda kariyerinin bir döneminde gazetelerde sağlıkla ilgili köşe yazarlığı da yapmıştır. Sizler için usta oyuncu Cüneyt Arkın’ın en beğendiğimiz filmlerini sıraladık:

1- Yıkılmayan Adam (1977) – IMDb: 5.6

Zengin bir kızın sendikalı bir genç ile evlenmek istemesi ve kızın ailesinin bu evliliğe karşı çıkmasını konu alan bu film, Çakır'ın mafya babaları ile savaşmaya başlaması ile devam ediyor. Filmde Çakır karakterine Cüneyt Arkın hayat veriyor. Türk sinemasının kült filmleri arasında yer alan bu yapım, unutulmaz replikleri ile akılda kalmıştır.

2- Önce Hayaller Ölür (1987) – IMDb: 5.7

Cüneyt Arkın'ın hem yönetmenliğini hem de oyunculuğunu yaptığı bu film, gördüğü bir trafik kazasına tanıklık eden Kemal karakterinin sıkıntı dolu hayatını konu ediniyor. tanıklıktan vazgeçmesi istenen Kemal'in başına türlü belalar gelir ve karısı dahi kaçırılır. Buna rağmen Kemal'in tanıklık yapmaktan vazgeçme gibi bir niyeti yoktur.

3- Yalnız Adam (1976) – IMDb: 5.7

Yönetmen koltuğunda Natuk Baytan’ın yer aldığı Yalnız Adam filminde Cüneyt Arkın, bir cinayetin arkasındaki sır perdesini aralamaya çalışan yalnız bir adamı canlandırır. Türk sinemasının en aksiyon dolu filmleri arasında yer alan Yalnız Adam filmi izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

4- Önce Vatan (1975) – IMDb: 5.8

Kıbrıs Barış Harekatı dönemini konu alan bu filmin baş rollerinde ise, Cüneyt Arkın ve Fatma Girik yer alıyor. Cüneyt Arkın, Kıbrıs'a savaşmaya giden bir askeri canlandırır. Fatma Girik ise, vatanını savunmaya çalışan genç bir köylü kızına hayat verir. İkilinin birbirine olan büyük aşkı ve savaşın çirkin yüzü büyük bir ustalıkla işleniyor.

5- Çöl Kartalı (1972) – IMDb: 5.8

Halit Refiğ’in yönetmen koltuğunda oturduğu, 1972 yapımı efsane filminde büyük bir aşk hikayesi konu edilmiştir. Osmanlı subayı olan Faruk ve Murat, çok samimi iki arkadaştır. Arabistan'da çok zorlu bir göreve gönderilen bu ikili, zor günler geçirerek kendisini ateşe atmıştır. Aynı zamanda Murat'ın sevgilisi Leyla dört gözle Murat'ı bekler. Çöl kartalı olarak bilinen Cüneyt Arkın'ın usta oyunculuk performansını sergilediği bu filmde işlenen acılı aşk hikayesi Türk sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olmuştur.

6- Kavga (1986) – IMDb: 5.8

Bir sokak çocuğu, sert bir mafya babası olmak için büyür, ancak çocukluk aşkını bir genelevde bulur.

 7- Hakanlar Çarpışıyor (1977) – IMDb: 5.9

Türkistan'ın ücra köşelerinden birinde bir çocuk dünyaya gelir. İsmini Tegin koyarlar. Tegin, gelecekte Türklerin hakanı olacaktır. Türkistan diyarının başka bir yerinde de diğer kahraman çocuk doğmaktadır; Olcayto. Türklerin Ergenekondan çıkşını kutlandığı bir bayram esnasında, Olcayto'nun ailesi düşman baskınına uğrar. Olcayto, tüm ailesini kaybeder. Öksüz ve büyüyen Olcayto'nun intikam ateşi de onunla beraber büyür. Şartlar, Olcayto ve Tegin'i karşı karşıya getirir.

 8- Alev Alev (1984) – IMDb: 5.9

Yakışıklı yat kaptanı Murat’la (Tarık Akan) güzel Alev (Gülşen Bubikoğlu) evlilik hazırlığı yapan iki sevgilidir. Zengin ve güçlü bir iş adamı olan Şahin’e ait yatın kaptanı hastalanınca, yeğeni ve şirketin genel müdürü Ümran (Çiğdem Tunç) yeni bir kaptan arar. Evlenmek için paraya ihtiyacı olan Murat işi kabul eder. Dört aylığına yurtdışına gideceklerdir. Buna üzülen ama belli etmeyen Alev, Murat yokken hamile olduğunu farkeder. Yol uzundur ve Murat’a aşık olan Ümran bir gece onunla olur. Aklından Alev’i silen Murat, pişman olup geri dönmek isteyince kıskanan Ümran kendini vurur. Murat yaşaması için çaresiz Ümran’la evlenir. Bunu gazeteden öğrenen Alev İstanbul’a gelir, çocuğunu aldırır. Reklamcı Leyla ile tanışır ve ünlü bir manken olur. Şahin’le tanışmak için yarattığı rastlantı ile aileye girer. Bodrum’dan eli boş dönen Murat, Alev’i Şahin’in yanında görünce kıskanır. Şahin bir iş yolculuğunda iken barışırlar. Ümran ise bu ilişkiden şüphelenmektedir. Telefonları dinler ve buluştukları yatta onları yakalar. Tartışırlarken Ümran denize düşer. Alev’le Murat öldüğünü sanıp panikle kaçarlar. Ümran onları izlemeden önce ikisini suçlayan bir mektup bırakmıştır. Polisin peşlerinde olduğu iki sevgili Bodrum’da Asım Dayı’nın (Hulusi Kentmen) evine gizlenir. Şahin onlara yardım vaadiyle Asım Dayı’dan yerlerini öğrenir. Murat’la Alev’e intihar mektubu yazdırıp tekne ile kaçıracağını söyler. Tekne dönerken batacak ve herkes ikisinin öldüğüne inanacaktır. Aslında Ümran ölmemiştir ve bu amca-yeğen’in bir komplosudur. Onları götüren tekne patlar, Alev ile Murat ölür. Şahin’ininse, yaşamak için nedeni kalmamıştır. Arkalarından o da intihar eder…

Dünyanın en çirkin köpeği: Happy Face! Dünyanın en çirkin köpeği: Happy Face!

 9- Osmanlı Kartalı (1969) – IMDb: 6.1

Ruslara karşı amansız mücadelenin anlatıldığı tarihi bir film. Filmde İslamoğlu (Cüneyt Arkın) Rusların taarruz planlarını öğrenmek amacı ile rus prensi İvan kılığında rusların kalesine girer ve olaylar böylece başlamış olur.

 10- Kara Murat Serisi (1976) – IMDb: 6.2

Cüneyt, Kara Murat karakteri ile özdeşleşmiştir. Bu isim ile 10'a yakın film çekilmiştir. Kara Murat Ölüm Emri, Murat fatih’in Fedaisi, Kara Murat Kara Şövalyeye Karşı ve daha pek çok önemli filmde baş rolü oynayan Cüneyt Arkın, tarihe ilgi duymamızı sağlamıştır. Yeşilçam'a damga vuran kavga ve savaş sahnelerine imza atan Cüneyt Arkın, Kara Murat filmleri sayesinde yıldızını daha da parlatmıştır. Bonus:

Dünyayı Kurtaran Adam (1982) - IMDb: 4.4

Türkiyeli iki uzay aracı pilotu rutin bir görev esnasında bilinmeyen bir gücün çekim alanına girerler ve uzay araçları bilmedikleri bir gezegene düşer. bu gezegende dünyayı bekleyen büyük tehlikeyi öğrenirler. https://www.megabayt.com/dizi-sinema/unutulmaz-filmler-birakti-iste-fatma-girikin-en-iyi-filmleri/

Editör: Megabayt Haber