Tokyo Büyükşehir Belediyesi, Cuma günü yaptığı açıklamada, Nisan 2025'ten itibaren ev inşaatçılarının ve geliştiricilerin yeni binalara ve evlere güneş panelleri kurmasını gerektiren yeni bir sistemi yürürlüğe koymayı hedeflediğini açıkladı.

Büyükşehir bu hareket ile, Tokyo'yu Japonya'nın tüm yeni evlerinde güneş panelleri olan ilk şehri yapacak. Sistemin yaklaşık 50 büyük ev inşaat şirketini kapsaması bekleniyor.

Büyükşehir, aralık ayında Tokyo Büyükşehir Meclisi'ne ilgili bir yönetmelikte revizyonlar sunacak. Tokyo Valisi Yuriko Koike Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, "Sistemin sorunsuz bir şekilde başlatılması için sakinlerden ve işletme operatörlerinden anlayış ve işbirliği elde etmek vazgeçilmezdir" dedi.

Büyükşehir hükümetinin, sistemin geniş çapta benimsenmesi için bir sübvansiyon programını geliştirmek için çalışacağını da sözlerine ekledi.

Tokyo-Solar-Panels

Z kuşağı dertli: Türkiye'de arabesk dinleme oranı 3 yılda 4 kat arttı Z kuşağı dertli: Türkiye'de arabesk dinleme oranı 3 yılda 4 kat arttı

Çatı alanı 20 metrekareden az olan evler hariç olmak üzere, toplam taban alanı 2.000 metrekareden az olan yeni evler ve binalar yeni sisteme tabi olacak. 

Şirketler, inşa ettikleri tüm binalara güneş paneli takmak zorunda kalmayacak, binalarının güneş panellerinden aldığı pay açısından belirli bir hedefi tutturmaları istenecek. Büyükşehir hükümeti, hedefi Chiyoda ve Chuo mahalleleri de dahil olmak üzere %30, Tokyo'nun 23 mahallesinin geri kalanının çoğunu ve Musashino şehrini kapsayan bir alan için %70 ve diğer alanlar için %85 olarak belirlemeyi planlıyor.