Brandon Dalaly isimli bir Tesla sahibi, otomobilini çalıştırmak ve kilidini açabilmek için en garip yolu seçmiş gibi duruyor. Brandon, sağ eline Tesla Model 3 marka arabasının kilidini açabilmek için bir çip yerleştirdi.

Elinde iki tane çip var

Brandon Dalaly, sadece Tesla için değil ayrıca kripto para birimlerini ve verileri depolamak için de eline bir çip yerleştirdi. Çipleri evininin anahtarı ve sağlık kartına erişim olarak da kullanabiliyor. 39 yaşındaki adam, Tesla Model 3 için kullanacağı diğer çip ile birlikte elinde iki adet çip bulunduruyor. Brandon, ağrıyı gidermek için anestezi kullanmadığını ve ilk çipinin ikincisinden çok daha küçük olduğunu anlattı:

“Birincisi biraz daha küçüktü, bu yüzden o dev çubuğu elime sokmak kadar acı vermedi. İlki daha büyük bir şırıngaya önceden yüklenmiş olarak hazırlandı. Şırıngayı içeri ittiler ve bir köpeğe mikroçip yapacaklarına benzer şekilde çipi içeri soktular.” 

çip

Vivokey adlı bir şirket tarafından yapılan bu çipler, 100 kişilik bir test grubunda denendi. Brandon da bu test grubunun bir parçasıydı.  Çipler biyouyumlu maddelerle kaplanır ve implantasyondan hemen sonra vücut dokusu tarafından kapsüllenir. Brandon, çiplerin yeteneklerinin yeni indirilebilir özelliklerle ( Teslarati aracılığıyla ) sürekli olarak nasıl geliştiğini de anlattı:

"Bunu tam anlamıyla bir araya getiren şirketin, bu çiplerle vücudunuza kablosuz olarak uygulama yükleyebileceğiniz kendi uygulama mağazası var. Ve uygulamalardan biri de bir Tesla anahtar kartıydı. Bu, üzerine yüklediğim ilk uygulamaydı çünkü tam bir Tesla hayranıyım. Şimdi Bluetooth anahtarım bozulduğunda veya anahtar kartım yanımda olmadığında bunu anahtarım olarak kullanıyorum."

Brandon, bu çiplerin şimdilik biraz "eğlenceli bir parti hilesi" gibi olduğunu da itiraf ediyor.  İnsanların vücutlarına teknoloji yerleştirme konusunda şüpheci olabileceğini anlıyor, ancak telefonların zaten her hareketimizi takip ettiğini de ekledi. 

Çip yerleştirmenin fiyatı ne?

Brandon'ın vücuduna yerleştirdiği bu çiplerin tanesi 300 dolar ve bu muhtemelen beklediğinizden çok daha az. Çipi yerleştirme işlemi ise 100 dolar tutuyor. Yani toplamda 400 dolar ödeyerek içerisinde kendi uygulama mağazası olan bir çipi vücudunuza yerleştirebilirsiniz.

Brandon fiyatla ilgili şunları ekledi:

Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor

"İnsanların düşündüğü kadar kötü değil. Bir beta testçisi olduğum için çipi 300 dolara aldım ve ardından yükleyicim onu ​​yerleştirmem için benden sadece 100 dolar istedi."

Editör: Burak Karahan