xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı! xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı!

Spotify ve diğer büyük hizmetler, Boomy'nin şarkılarında şüpheli akış etkinliği tespit ettiğini bildirdi. Başka bir deyişle, botların dinleyici rakamlarını artırmak ve yükleyiciler için haksız gelir elde etmek için kullanıldığına dair şüpheler vardı. Spotify, sanatçılara ve hak sahiplerine dinleme bazında telif ücreti ödeme zorunluluğundan dolayı bu olaya el atmasına neden oldu.

spotify 2022

Bazı Boomy parçalarını kaldırdığını doğrulayan Spotify, "Yapay akış, Spotify'ın hizmetimizde ortadan kaldırmak için çalıştığı uzun süredir devam eden, sektör çapında bir sorundu" dedi.

Yapay zeka tarafından üretilen müzik, geçen ay Drake ve The Weeknd'den vokaller içeriyor gibi görünen bir şarkının viral olmasının ardından manşetlere çıkmıştı. Her iki sanatçıyı da temsil eden Universal Music Group, üretken AI sistemlerini eğitmek için ikilinin seslerini kullanmanın "sözleşmelerimizin ihlali ve telif hakkı yasasının ihlali" diyerek şikayet etti. Olay ardından hem Spotify hem de Apple Music, şarkıyı kütüphanelerinden sildi.

Editör: Enes Sapmaz