Binlerce insanın cilt kanserini tespit edebilecek akıllı telefon kamera teknolojisi! Binlerce insanın cilt kanserini tespit edebilecek akıllı telefon kamera teknolojisi!

DSÖ yaptığı açıklamada, pandemi tam olarak sona ermemiş olsa da, bu eğilimlerin hastalığın daha uzun vadeli önlenmesine ve kontrolüne geçiş zamanının geldiğine işaret ettiğini söyledi. Ayrıca ABD halk sağlığı acil durumu resmi olarak 11 Mayıs'ta sona erecek.

3 Mayıs itibarıyla dünya çapında toplamda 750 milyondan fazla doğrulanmış COVID-19 vakası DSÖ'ye bildirildi. Türkiye'de ise 17,232,066 COVID-19 vakası bildirildi ve 102 bin kişi hastalık kaynaklı olarak hayatını kaybetti.

covid-19

DSÖ, 30 Ocak 2020'de COVID-19'u uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu veya PHEIC ilan etti. Bu, uluslararası hukuk kapsamındaki en yüksek alarm düzeyidir. İki ay sonra kuruluş, SARS-CoV-2 salgınını kontrol altına alınamayacağını belirterek bir pandemi olarak da adlandırdı. O zamandan itibaren dünya çapında 13 milyar dozdan fazla COVID-19 aşısı uygulandı.

5 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkeleri COVID-19 sistemlerini yerinde tutmaya ve insanlara SARS-CoV-2'nin hala tehlikeli olduğunu hatırlatmaya çağırdı. Ghebreyesus, "Bu virüs burada kalacak. Hala öldürüyor ve hala değişiyor." dedi.

Editör: Enes Sapmaz