Geçen yıl bir beta testi duyurduktan sonra Spotify, mobil uygulamasının 'Ana Sayfa' bölümü için "daha görsel, dinamik" bir görünüme sahip yeni bir tasarım sunmaya başlıyor. Şirket, görsel yayınların "sanatçılar ve hayranlar arasında daha derin keşif ve daha anlamlı bağlantılar için inşa edildiğini" söylüyor.

Spotify, görsel içerikleri Discover Weekly, Release Radar, New Music Friday ve Rap Caviar gibi küratörlüğünü yaptığı çalma listelerine koyacağını söylüyor. Şirket bunu, siz çalmaya basmadan önce bu koleksiyonlardaki şarkılar için önizleme sunmanın bir yolu olarak sunacak. Spotify, bu yeni kaydırılabilir yayınlar için uygulamanın gezinme çubuğuna yeni düğmeleri eklemediği belirtiyor.

Kullanıcılar sekiz kişiselleştirilmiş kısayol koleksiyonunun hemen altında Spotify'ın AI DJ'ini görecek. Kaydırmaya başladığınızda, uygulama bir şarkının sesli ve görsel önizlemesini sunacaktır. Tıpkı Instagram Stories'de olduğu gibi görsellere dokunarak bir albümden veya çalma listesinden beş adede kadar farklı şarkıyı önizleyebilirsiniz. Spotify ayrıca bu önerileri neden gördüğünüze dair kısa bir bağlam sunacak.

spotify (1)

Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek! Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek!

Spotify ayrıca 2021'de kullanıma sunulan Enhance aracının adını da değiştiriyor. Artık Smart Shuffle olarak adlandırılan bu özellik, çalma listelerine yalnızca "ortama mükemmel şekilde uyan" öneriler eklemekle kalmıyor, aynı zamanda sıralamayı da karıştırıyor. Karıştır simgesine çift dokunarak etkinleştirebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, sol üstte yıldız bulunan bir karıştırma simgesi göreceksiniz ve öneri ile eklenen herhangi bir parça listede gösterilecektir. Çalma listesini dikkatlice oluşturduğunuz koleksiyona geri döndürerek Smart Shuffle düğmesine bir kez daha dokunarak uygulamanın tüm önerilerini hızlı bir şekilde kaldırabilirsiniz.

Son olarak şirket, uygulamasına podcast'ler için otomatik oynatmayı ekliyor. Spotify, bu yeni özelliklerden bazılarının bugün kullanıma sunulacağını, diğerlerinin ise önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacağını söylüyor.

Editör: Enes Sapmaz