İMSAD'ın Şubat 2023 Sektör Raporu'nda, Güneydoğu Anadolu depremlerimden sonra yıkılan veya hasarlı hale gelen binaların yeniden yapılması için ne kadar para gerekeceği açıklandı. İMSAD'ın raporuna göre Türkiye'deki deprem enkazlarını kaldırmak ve yeniden inşa etme maliyeti için 46 milyar dolara ihtiyaç duyuluyor. Harcanacak bu maliyetin 28.9 milyar doları yıkılan evler için, 5.6 milyar doları ise zarar gören altyapıların onarım ve yeniden inşa çalışmaları için, 2.6 milyar doları hasarlı binaların güçlendirilmesi için harcanacak. 

22deprem

İMSAD konu hakkında açıklamasında şu sözlere yer verdi

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

"6 Şubat 2023’te merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilde büyük yıkımlara neden olan depremlerin etkilerine de yer verilen raporda; bölgede gerçekleştirilecek imar faaliyetlerinin 46 milyar dolarlık bir maliyet meydana getirdiği, bu rakamın hasarın netleşmesi ile artabileceği vurgulandı. Buna göre, ilk sırada yıkılan ve ağır hasar nedeniyle kullanılamayacak durumdaki 550 bin dairenin yeniden yapılması için 28,9 milyar dolar ve bu binaların alt yapısı için 5,6 milyar dolar harcama yapılması öngörüldü. Orta ve az hasarlı konutların onarımı ve güçlendirmeleri için 2,6 milyar dolar harcama yapılması beklenirken, ticari binaların yapım ve onarımı için 3,4 milyar dolar ve kamu binalarının yapım ve onarımı için de 2,5 milyar dolar harcama hesaplandı. Alt yapı onarımı ve yenilenmesi için 3,0 milyar dolar bir harcama gerekirken, 11 ildeki güncel hasara göre hesaplanan yeniden imar harcamalarının toplamı 46 milyar dolara ulaşması bekleniyor."

Editör: Enes Sapmaz