Hayatımızın neredeyse her yerine girmeye başlayan yapay zeka, birçok ünlü marka için de önemli bir potansiyele sahip. Önemli markalar büyük yatırımlar yaparak yapay zekayı iş süreçlerine katmaya devam ediyor. 

Özellikle kot pantolonlarıyla tanıdığımız ünlü Levi's markası, artık internet sitesinde yayınlayacağı ve reklam panolarına asacağı afişlerde gerçek insan kullanmayacak. Bunun yerine yapay zeka ile üretilmiş mankenlere yer verecek.

Lalaland.ai  şirketiyle anlaştı

5f9f90b6d1de47a12259b9d32155e726448f62e0

Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda

Levi's kıyafetlerini sergilemek için artık yapay zekanın ürettiği modelleri kullanacak. Bu bağlamda Lalaland.ai isimli, misyonu ‘moda endüstrisinde daha fazla sürdürülebilir çeşitliliğe sahip bir tasarım zinciri oluşturmak’ olan bir yapay zekâ şirketiyle anlaşıldı.

Levi Strauss yaptığı bu atılımı, çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık ve sürdürülebilirliğe dayalı bir dijital dönüşüm yolculuğunun parçası olarak değerlendiriyor. Ve en önemlisi de büyük miktarda ekonomik tasarruf.

Her vücut tipinden her ten rengine, her boydan her yaşa model yaratabilme yetisine sahip bu yapay zekâ sayesinde Levi’s, artık gerçek modellere ve fotoğraf stüdyolarına tonlarca para dökmek zorunda kalmayacak.

Ancak tüm şirketlerin bu tip çözümlere gitmesi de modellik ve fotoğrafçılık gibi alanlarda büyük işsizliğe yol açabileceği bir gerçek. 

Editör: Burak Karahan