Eğer yıllardır biriktirdiğiniz para ile İstanbul'da bir daire almayı planlıyorsanız, belki biraz farklı bir tarafa yönlenerek İspanya'da komple bir köyü satın alabilirsiniz. Günlerinizi küçük samimi bu kasabada, sağlıklı yiyecekler yiyerek ve bol güneş ışığı alarak geçirebilirsiniz.

İspanya'nın kuzeybatısındaki Salto de Castro köyü 259.000 dolardan satışa çıktı. Evet bütün köyü bu fiyattan satın alabilirsiniz.

Salto_de_Castro_2601

Portekiz'e çok uzak olmayan ve Madrid'den yaklaşık üç saat uzaklıkta bulunan bu köy,  44 ev, bir kilise, bir okul, bir otel, bir yüzme havuzu ve hatta bir kışlaya sahip. Yani 259 bin dolar karşışığında tüm bunlar sizin olabilir.

Yeterince arkadaşınız varsa toplanıp bu köyü satın almayı da düşünebilirsiniz. Fakat 30 yıldan fazla bir süredir köyde kimse yaşamadığı için köy biraz ıssız. Şimdiki sahibi tarafından milenyumun başında bir turizm merkezine dönüştürmek amacıyla satın alındı. Ancak avro bölgesindeki mali kriz, planının hiçbir zaman tam olarak meyve vermemesiyle sonuçlandı.

4555168935_064a4e96c3_b

Sahibi temsil eden Royal Invest şirketinden Ronnie Rodriguez, "Sahibinin burada bir otel sahibi olma hayali vardı ama hepsi beklemeye alındı. Hala projenin gerçekleşmesini istiyor." dedi.

Elektrikli scooterlara yeni yasaklar geliyor: Dünyada ilk kez uygulanacak Elektrikli scooterlara yeni yasaklar geliyor: Dünyada ilk kez uygulanacak

Köyü satışa çıkaran sahibi ise "Şehirde yaşadığım ve bakımını yapamayacağım için satıyorum" dedi.

_127591366_ronnierodriguez

1950'lerde bir enerji şirketi tarafından işçiler için inşa edilen köy, 1980'lerde tamamen terk edilmişti. Bulunduğu bölge, seyrek nüfus ve yakınlardaki olanakların olmaması nedeniyle 'boş İspanya' olarak adlandırılıyor. Geçmişte köy 6,5 milyon avroya satılıyordu ama kimse ilgilenmemişti.

259.000 $'ınızın yanı sıra, birçok binanın tahrip edildiği göz önüne alındığında, yapılacak bazı yenilemeler de olacak.