CES 2021 başlamadan Çinli Lenovo firması, Japon NEC şirketi ile birlikte ortak tasarladıkları yeni nesil taşınabilir oyun konsolunu duyurdu. Temel olarak bakıldığında bir dizüstü bilgisayar olan cihaz, katlanınca Nintendo Switch’e rakip olacak bir konsola dönüşüyor. LaVie Mini’yi birlikte inceleyelim…

CES nedir?

Teknoloji firmaları, her yılın ilk döneminde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES), piyasaya yıl içinde sürmeyi planladıkları ürünlerin yanı sıra bir gün piyasaya sürülme ihtimali olan yeni tasarımlarını da sergiliyorlar. CES’te birçok farklı şirket tarafından tasarımlar sunuluyor ve bu ürünlerden biri de taşınabilir oyun konsolları.

2021 yılının en dikkat çekici taşınabilir oyun konsolu konsepti, Çinli elektronik devi Lenovo ile Japon teknoloji şirketi NEC’ten gelecek. İki şirketin ortak üretim planı arasında yer alan ve karşımıza çıkan LaVie Mini konsepti, temelde normal bir dizüstü bilgisayar olarak görünüyor. Fakat katlanarak kontrol aparatı takılınca bir anda taşınabilir oyun konsoluna dönüşüyor.

LaVie Mini’ye bir göz atalım

LaVie Mini, somut olarak elle tutulan bir ürün olduğunda 8 inç Full HD bir ekrana, 11. nesil Intel işlemciye ve Intel Xe GPU’ya sahip olacak. Cihaz üzerinde dokunmatik olarak kullanılmasını sağlayacak bir yüzey olmadığı için dokunmatik yüzey işlemini görmesi amacıyla Blackberry telefonlardakine benzeyen bir optik dokunmatik sensör yer alıyor.

LaVie Mini’nin asıl üretiliş amacı kullanıcılara kompakt bir dizüstü bilgisayar sunmak değil. Klavyeyi arkaya katladıktan sonra yanlara kontrol ekipmanları takılırsa LaVie Mini, Nintendo Switch’e rakip bir taşınabilir oyun konsolu haline geliyor. LaVie Mini’nin en büyük sorunlarından biri olarak kontrol aparatları takılı değilken Nintendo Switch’in Joy-Con takılı olan halinden yaklaşık olarak yüzde 25 daha ağır olması.

Ancak henüz LaVie Mini’nin avantaj ve dezavantaj konularını konuşmak için çok erken. Tasarım aşamasında olan bu yeni ürünün yakın bir zamanda gerçek bir ürüne dönüşmesi ve piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Nintendo Switch’in yaşadığı büyük popülerlik, şirketleri bu alanda yani taşınabilir oyun konsolları konusunda iştahlandırdı. LaVie Mini gibi tasarımlar şimdilik somut bir hale dönüşme potansiyeli taşımasa da bu iki şirketin bu alanla ilgili planları olduğunu söylemesi taşınabilir oyun konsolları açısından önemli bir gelişme.

OKUYUN  Samsung Galaxy S21 ailesinden 3 göz alıcı video! Artık çıkış tarihi de belli...

Nintendo Switch nedir?

Nintendo kart oyunları ile oyun sektörüne giren ve sonrasında video oyunlar ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran bir üreticidir. Nintendo’nun çıkardığı hibrit Switch konsol oldukça beğenilmişti. Nintendo Switch, hibrit olarak kullanıma sunulan bir oyun konsolu durumunda. Bu oyun konsolunun önemli yanları olarak hem sabit bir oyun konsolu olarak kullanılabilmesi hem de bir tablete bağlanarak taşınabilir oyun konsolu haline gelmesidir. Hibrit olarak kullanabilmek için ise Switch Dock aparatına ihtiyacınız var. Böylece sadece tabletten değil TV’den de oyun oynayabilme şansınız oluyor. Tablete takılı olan yanlardaki oyun kumandalarını çıkararak, iki kişinin beraber oyun oynayabileceği bir ortam oluşturabilirsiniz.