Nikkei'nin haberine göre, optik ve görüntüleme devi Nikon, bir zamanlar profesyonel fotoğrafçılığın teknolojik dayanağı olan,  tek mercek yansıtmalı (SLR) fotoğraf makineleri üretmeyi bırakacak. Aynasız alternatiflerin görüntü kalitesi artarken tüketicilere daha hafif ve daha küçük ürünler kullanma seçeneği sunduğundan, SLR fotoğraf makinelerinin ömrü sonra yaklaşıyordu.

Nikkei'ye göre Nikon, mevcut SLR modellerini üretmeye ve dağıtmaya devam edecek, ancak yeni modellerin geliştirilmesine tamamen aynasıza odaklanacak. Nikkei, Nikon'un SLR fotoğraf makinelerinin "60 yılı aşkın süredir profesyonel kameramanlar tarafından yaygın olarak kullanıldığını ve Japon şirketi ile eşanlamlı olarak görülmeye başlandığını" belirtiyor.

Nikon ne doğruladı ne de yalanladı

Nikon yaptığı basın açıklamasında , haberi ne doğruladı ne de yalanladı, ancak haberin "spekülasyon" olduğunu ve Nikon'un bu konuda herhangi bir açıklama yapmadığını belirterek, "Nikon, dijital SLR'nin üretim, satış ve servisini sürdürüyor" dedi.

Nikonun-SLR-fotograf-makinesi-pazarindan-ayrildigi-biliniyor

Meta, yapay zeka destekli yeni kamera-kulaklıklığı üzerinde çalışıyor! Meta, yapay zeka destekli yeni kamera-kulaklıklığı üzerinde çalışıyor!

Daha geçen ay Nikon, daha uygun fiyatlı DSLR'lerinden ikisi olan D3500 ve D5600'ün üretimini durdurduğunu ve daha çok "profesyonel ve amatör fotoğrafçıları hedefleyen orta ve üst düzey fotoğraf makinelerine ve lenslere" odaklanmak istediğini ve Video kalitesini öncelik olarak gören genç kullanıcılara yöneleceğini açıklamıştı. 

Nikon geçen yıl 400.000'den fazla SLR fotoğraf makinesi sattı.Aynasız teknolojinin yükselişinin yanı sıra, SLR kameralar, kamera pazarını on yıllardır küçülten akıllı telefon teknolojisi ile rekabette de geride kaldı.

SLR fotoğraf makinelerinde pazar lideri olan Canon, teknolojiden benzer şekilde geri adım atıyor ve geçen yıl EOS-1D X Mark III'ün son amiral gemisi DSLR fotoğraf makinesi olacağını belirtmişti. Canon'un CEO'su, “piyasa ihtiyaçlarının hızla aynasız kameralara doğru kaydığını" söylemişti. 

Editör: Burak Karahan