El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Çarşamba günü geç saatlerde hükümetinin Perşembe gününden itibaren her gün bir Bitcoin almayı planladığını duyurdu.

Geçtiğimiz yıl tarihin en yüksek seviyesindeyken milyoyonlarca dolarlık Bitcoin satın alan ve ülkesini adeta bir Bitcoin deneyine sokan Nayib Bukele, zaten çok büyük bir kayba neden olmuş durumda. Ancak buna rağmen satın alımlara devam edeceğini açıklaması şaşkınlık yarattı.

Bukele Çarşamba günü El Salvador'da yerel saatle 23:30 civarında attığı tweet'te şöyel dedi:

"Yarından itibaren her gün bir #Bitcoin alıyoruz."

Bir Bitcoin'in şu anki fiyatı, bir yıl öncesine göre neredeyse %75 oranında düşmüş durumda.  Bitcoin, Kasım 2021'de El Salvador büyük miktarlarda Bitcoin satın alırken tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 doların üzerinde işlem görüyordu.

bukele-btc-rojo-1140x570

Elon Musk'ın Twitter logosunu uğruna değiştirdiği köpeğin olayı ne? Elon Musk'ın Twitter logosunu uğruna değiştirdiği köpeğin olayı ne?

Bloomberg News'in son hesaplamalarına göre Başkan Bukele, El Salvador'da şimdiden milyonlarca dolar kaybetti . El Salvador, ülkenin kaç tane bitcoin satın aldığını kamuoyuna açıklamadı, ancak Bukele'nin tweet'lerine dayanarak, deneyinin başlangıcından bu yana 2.381 Bitcoin satın aldığını belirleyebiliriz. Bloomberg'e göre, ülkedeki tüm Bitcoin varlıklarının satın alma fiyatı toplam 105 milyon doları bulurken, şu anki değeri kabaca 39,4 milyon dolar. Bukele, yıllık enflasyon neredeyse %8 iken bile nakit olarak ABD dolarını elinde tutmak daha akıllıca olurdu.

2021'in sonlarında El Salvador'da Bitcoin'i resmi para birimi ilan etmesine rağmen, aslında çok az kişi ülkede satın alma işlemleri için kriptoyu kullanıyor. Reuters'e göre, Eylül 2021'den Haziran 2022'ye kadar El Salvador'a havale olarak yaklaşık 6,4 milyar dolar gönderildi, ancak bunların %2'sinden azı kripto para cinsindendi.

Editör: Burak Karahan