Microsoft, hala 70 milyar dolarlık Activision Blizzard'ı satın alma sürecini tamamlamaya çalışıyor ve şu anda, onayına ihtiyaç duyduğu Brezilya hükümetini, sektörü olumsuz etkilemeyeceğine ikna etmeye çalışıyor. Şirket zaten birkaç ülkeyi kapalı kapılar ardında ikna etti, ancak Brezilya müzakereleri uzattı ve diğer yüksek profilli yayıncıların gerçek düşüncelerini de ortaya çıkarmış oldu.

Çok uzun zaman önce, Sony'nin satın almaya karşı argümanının, Call of Duty'nin Xbox'a özel olmasının ve bu franchise'ın çok büyük olması nedeniyle müşterileri konsol değiştirmeye zorlayacağı iddiası olduğu ortaya çıktı. Microsoft şimdi bu argümana karşı bir iddia ortaya attı ve Sony'yi geliştiricilere oyunlarını Xbox Game Pass'e eklemelerini engelleyen "hakları engellemek" için ödeme yapmakla suçladı. Microsoft ayrıca Sony'nin Game Pass'in büyümesini kasten "engellemeye" çalıştığını iddia ediyor.

Microsoft-claims-Sony-pays-for-blocking-rights-to-keep-game-developers-from-publishing-to-Xbox-Game-Pass

Capcom'un yeni rol yapma oyunu Kunitsu-Gami: Path of the Goddess için tarih verildi Capcom'un yeni rol yapma oyunu Kunitsu-Gami: Path of the Goddess için tarih verildi

Microsoft'tan yapılan açıklamada Sony ile ilgili şunlar söylendi:

"Platforma özel oyun stratejilerinin Sony'nin oyun endüstrisindeki varlığını güçlendirme sisteminin merkezinde yer aldığını ve Sony'nin dijital oyunların dağıtımında lider olduğunu düşündüğümüzde, Call of Duty'nin olası bir Xbox'a özel olma konusundaki Sony'nin takındığı tavır çok tutarsız. Microsoft'un Game Pass'i genişletmeye devam etme yeteneği, Sony'nin bu tür bir büyümeyi engelleme arzusuyla engellendi. Sony, geliştiricilerin Game Pass'e ve diğer rakip abonelik hizmetlerine içerik eklemesini önlemek için 'engelleme hakları' için geliştiricilere para ödüyor ."

Microsoft, herhangi bir özel örnekten bahsetmiyor ancak  hem PlayStation hem de Nintendo Switch'te olan ancak Xbox'ta olmayan ve yakında çıkacak oyunları bulmak çok da zor değil.  Microsoft, Sony'nin "çekici abonelik hizmetlerinin konsol oyunları için dijital dağıtım pazarındaki hakimiyetini tehdit etmesini" istemediğini düşündüğü için, Sony'nin bunu yapmasının nedeninin kendisini tehdit altında hissetmesi olduğunu iddia ediyor.

Editör: Burak Karahan