Yeni güncelleme ile Siri, telefonunuzdaki aktiviteleri analiz edebilecek ve Siri kontrollü özellikleri otomatik olarak devreye sokacak. İlk başta, bu özellik sadece Apple'ın kendi uygulamaları için geçerli olacak, ancak Apple zamanla yüzlerce komut desteği eklemeyi hedefliyor.

Siri, başlangıçta yalnızca tek bir komutu işleyebilecek. Ancak Apple, gelecekte Siri'nin tek bir komutla birden fazla görevi yerine getirebilmesini sağlamayı amaçlıyor. Örneğin, Siri'den bir toplantının özetini çıkarmasını ve ardından bu özeti bir arkadaşınıza göndermesini isteyebileceksiniz.

Microsoft, konuşma engelli bireylerin dili olacak! Microsoft, konuşma engelli bireylerin dili olacak!

Bu özellik, Samsung'un 2017'de Bixby için vaat ettiği "dokunarak yapabileceğiniz her şeyi sesle yapabilme" yeteneğine benziyor. Teknolojinin tam olarak nasıl işleyeceği henüz net değil, ancak Microsoft'un GPT-4 tabanlı Copilot asistanı, ekranı izleyerek nasıl ipuçları verebileceğini gösteren bir demo sunmuştu.

Bloomberg'in bir önceki raporuna göre, Apple, birçok yapay zeka işlemini cihaz üzerinde yapmayı planlıyor. Basit komutlar iPhone'da işlenecek, daha karmaşık istekler ise buluttan karşılanacak. OpenAI ile anlaşma yapıldığına dair söylentiler bulunmakta ve Apple, bulut işlemelerinin güvenliğini M2 Ultra çipleri ve Secure Enclave ile sağlayarak, uzaktan işlenen verilerin cihazda işlenenler kadar güvenli olduğunu vurgulamayı planlıyor.

Son haftalarda yapılan birçok araştırma, Apple'ın Siri'yi tamamen yenilemeye hazırlandığını gösteriyor. AppleInsider'ın bulgularına göre, Siri'nin Mesajlar uygulamasındaki metinleri analiz edip özetleyebilme yeteneği kazanması bekleniyor. Ayrıca, Voice Memos ve Notes uygulamalarına yapay zeka transkripsiyon özelliği eklenmesi planlanıyor.

Yeni Siri'nin çıkışı gelecek yıl bekleniyor, ancak Apple'ın 10 Haziran'daki WWDC etkinliğinde bu yeniliklere dair bir ön izleme sunması bekleniyor.

Editör: Enes Sapmaz