Xbox Başkanı Sarah Bond'un Bloomberg Teknoloji Zirvesi'nde yaptığı açıklamalara göre, Microsoft'un mobil oyunlarını indirebileceğiniz ve ek içerikleri ya da uygulama içi satın alımları indirimli olarak gerçekleştirebileceğiniz bir web tabanlı mağaza geliyor. Bunun, tarayıcı tabanlı bir mağaza olarak açılmasının nedeni ise erişilebilirlik. Herhangi bir cihazdan, herhangi bir ülkeden erişilebilir olacak olması, Microsoft'un bu kararını şekillendiren önemli faktörler arasında yer alıyor.

Microsoft'un bu mağazasında ilk etapta yalnızca kendi oyunlarına yer verilecek. Ancak bu, mobil oyun dünyasında oldukça etkili bir yere sahip olan Activision Blizzard'ın birçok oyununu da içerecek. 70 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile geçen yıl Activision Blizzard'ı satın almasıyla, Microsoft'un mağazasında Candy Crush Saga gibi dev isimlerin bulunacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, Minecraft'in de bu ilk dalgada yer alabileceği belirtiliyor.

Microsoft Mobil (1)

Microsoft'un bu adımı, bir oyun mağazası oluşturma yolculuğunun sadece ilk adımı olarak değerlendiriliyor. Şirket, ilerleyen zamanlarda üçüncü taraf yayıncıları da mağazaya dahil etmeyi planlıyor. Ancak henüz bu hedef için bir zaman çizelgesi paylaşılmış değil.

The Division'ın yeni oyunu askıya alındı! The Division'ın yeni oyunu askıya alındı!

Öte yandan, bu hamleyle birlikte mobil oyun dünyasında önemli bir değişim yaşanması bekleniyor. Özellikle Avrupa Birliği'nin Dijital Piyasalar Yasası gibi düzenlemelerin etkisi altında, Apple ve Google gibi büyük platformların üçüncü taraf uygulama mağazalarına ve alternatif fatura sistemlerine izin verme zorunluluğu, sektörde önemli bir dönüşümü tetikleyebilir.

Editör: Enes Sapmaz