Ünlü Goodwood Festival of Speed ​​​​Hillclimb Shootout etkinliği için McMurtry Automotive tarafından özel olarak üretilen McMurtry Spéirling, görevinde başarılı oldu. Max Chilton'ın koltuğunda oturduğu otomobil, Goodwood Hillclimb rekorunu 39.08 saniye ile kırdı ve önceki rekoru iki saniyeden fazla geçmiş oldu. Otomobil severlerin cenneti olan ve 4 gün boyunca yüzlerce farklı arabayı izlediğimiz Goodwood Hız Festivali'nin muhtemelen en önemli olayı, tepe tırmanışı rekorunun kırılmasıydı. Eski bir Formula 1 ve IndyCar sürücüsü olan Max Chilton, McMurtry Spéirling ile 1.8 km'lik tepe tırmanışını 39.081 saniye ile tamamladı. Spéirling, geçmiş rekorları tarihe gömmek için özel olarak üretilmiş bir elektrikli canavar. Otomobil, dururken bile 4,400 pound'dan fazla yere basma kuvveti üretebilen fanla çalışan bir aktif bastırma kuvveti sistemine sahip. Spéirling, bir tonun hemen altında bir ağırlığa ve yaklaşık 1.000 beygir gücüne sahip olup, aracın 0'dan 300 km/sa hızlanması sadece 9 saniye. İşte Spéirling'in rekoru kırdığı anlar:

Spéirling tepe tırmanışı sırasında saman balyası ile kaplı köşelerini dönerken neredeyse hiç yavaşlamıyor desek yeridir. İnanılmaz yere basma kuvvetiyle adeta yola yapışıyor. 39.9 saniyelik bir önceki rekor, 2019'da direksiyon başında iki kez Le Mans kazanan Romain Dumas ile elektrikli Volkswagen ID.R tarafından gayri resmi olarak kırılmıştı. Rekor gayri resmiydi çünkü Dumas bu zamanı Cumartesi günü yapılan elemeler sırasında yapmıştı. İşte Dumas'ın eski rekoru:

Bir önceki resmi rekora gelirsek, Nick Heidfeld, 1999 Hız Festivali sırasında 1998 McLaren MP4/13'te 41.6 saniyelik bir süre yakalamış ve resmi rekoru kırmıştı. Heidfeld'in kırdığı rekoru da aşağıdan izleyebilirsiniz. Not: Artık güvenlik sebebpleriyle Formula 1 araçlarının bu etkinlikte hız rekoru için yarışmasına izin verilmiyor.

Tesla Cybertruck siparişleri durdu! Cam sileceklerinde sorun çıktı... Tesla Cybertruck siparişleri durdu! Cam sileceklerinde sorun çıktı...

Heidfeld'in turunu izlerken, McMurtry Spéirling'in 90'ların sonlarındaki F1 aracına göre ne kadar daha fazla viraj alma hızına sahip olduğu açıkça görülüyor. 2016 yılında eski Formula 1 mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından Sir David McMurtry tarafından kurulan McMurtry Automotive, markanın en yüksek performanslı otomobilini üretiyor. McMurtry Spéirling, tüm hızlarda kendi ağırlığının iki katına kadar basma kuvveti üretiyor. Bu da F1 araçlarından daha fazla yere basma kuvveti demek. Bu hız canavarının 0’dan 100’e çıkması sadece 1.5 saniye sürüyor.

Editör: Megabayt Haber