Türk Telekom 2021 Faaliyet Raporu'na LACP'den 14 ödül Türk Telekom 2021 Faaliyet Raporu'na LACP'den 14 ödül

Japon teknoloj devi Fujitsu, Türkiye operasyonlarını sonlandırdı. 2019 yılında Avrupa ve Orta Doğu operasyonlarını yeniden inşa etme kararı alan Fujitsu, bu bağlamda Türkiye'den ayrılmayı planladığını açıklamıştı. 3 yılın ardından Fujistsu Türkiye'den resmi olarak çekildi.

Fujitsu Türkiye'den resmen çekildi

1 Nisan 2019 yılında yeni bir stratejiye geçen ve Türkiye’yi destek bölgesinden çıkaran Fujitsu yeni planlaması kapsamında hareket etmeye başladı. 2020 yılında Fujitsu Technology Solutions Bilişim Limited Şirketi haklarını elden çıkaran firma, Eylül ayı itibarıyla ülkemizden tamamen çekildi.

Gazeteci Melih Bayram Dede'nin de paylaştığı detayda, Fujitsu'nun Türkiye resmi Twitter hesabı @fujitsuturkey de kapatılmış. 

Fujitsu, 2019 yılı resmi rakamlarına göre Türkiye'de 2 ofis ve 100'den fazla çalışanla hizmet veriyordu. Ayrıca 2,5 milyondan fazla ürün ve yazılıma destek sunuyordu. Bilgisayar parçaları, depolama, güvenlik ve sunucu çözümleri üreten firma, hem özel şirket hem de devlet kurumlarında aktif olarak kullanılan ürünlere sahip.

Fujitsu’nun Türkiye’deki operasyonları Hitay Holding tarafından satın alınmıştı. Japon şirketin ülkemizden çekilmesiyle birlikte operasyonların nasıl etkileneceği şimdilik bilinmiyor. Fakat Hitay Holding’in servislere ve ürünlere resmi distribütör olarak destek sağlaması bekleniyor.

Fujitsu’nun yeni strateji kapsamında büyüyen pazarlara ve Ar-Ge projelerine yönelmesi bekleniyor. Japon firma, yıllık 2,5 milyar dolar bütçe ile depolamadan güvenliğe kadar tüm dünyada çeşitli araştırmalar yürütüyor.