Korku temasında film önerilerine devam ediyoruz. Bu kez ise Uzak Doğu'ya, Japonya'ya gidiyoruz. Sizin için 15 Japon korku filmi seçtik. Aslında en iyi Japon korku filmlerinden bazılarını görmüş olabilirsiniz çünkü Hollywood sineması Japon korku filmlerini tekrar çekmekte bir dönem çok ısrarcıydı. Yine de orijinalinin yerini tutmaz... Önereceğimiz filmlerin herkes için uygun olmayacağını (özelliklede yaşı küçük arkadaşlarımız için) söylememiz gerekli.

İşte sizin için seçtiğimiz en iyi Japon korku filmlerinden bazıları...

Audition (1999)

Yönetmen: Takashi Miike Senarist: Daisuke Tengan (Ryu Murakami'nin 1997 tarihli Audition romanından uyarlanmıştır ) Oyuncular: Eihi Shiina, Ryo Ishibashi ve Jun Kunimura Konu: Aoyama, 7 yıl önce karısını kaybetmiş ve o günden beri bir kadınla flört etmemiştir. Onun kederli yaşantısına bir kadının girmesi gerektiğine inanan tv yapımcısı arkadaşı, ilginç bir plan yapar. TV şovunun içinde bir bölüm yaparak, sözde oyuncu seçmeleri yapacak ve bu sayede Aoyama'ya uygun bir eş bulacaklardır. Başarısız ve komik pek çok aday sonrasında, Asami adlı çok çekici bir kadın çıkar karşılarına. Onun ideal eşi olacağına inanan Aoyama, kısa zamanda kadının geçmişi hakkında garip şeyler öğrenir. Genç kadın, unutulmayacak bir intikam peşindedir.

Cure (1997)

Yönetmen: Kiyoshi Kurosawa Senarist: Kiyoshi Kurosawa Oyuncular: Koji Yakusho, Tsuyoshi Ujiki ve Anna Nakagawa Konu: Tokyo'da korkunç cinayetler işlenmektedir. Cinayetlerin arasındaki tek bağlantı kurbanların boyun bölgesine oyulmuş X harfi ve cinayet mahalline yakın yerlerde bulunmuş hiçbir şey hatırlamayan insanlardır.Dedektif Takabe ve psikolog Sakuma'nın araştırmaları sonuca ulaşmamaktadır. Ancak son cinayetden sonra olay yerinin yakınlarında bulunup tutuklanan genç adamda bir gariplik vardır. Dedektif Takabe'nin bu adamın cinayetlerle bağlantısını araştırması aynı zamanda bir dizi olayların başlangıcıdır.

House (1977)

Yönetmen: Nobuhiko Obayashi Senarist: Chiho Katsura (Chigumi Obayashi'nin hikayesi) Oyuncular: Kimiko Ikegami, Miki Jinbo ve Kumiko Oba Konu: Genç bir kadın yaz boyunca arkadaşlarını bir akrabasının evine davet eder ve işler garipleşir - gerçekten, gerçekten, gerçekten çok garip...

Ju-On: Kin (2001)

Yönetmen: Takashi Shimizu Senarist: Takashi Shimizu Oyuncular: Megumi Okina, Misaki Ito ve Takashi Matsuyama Konu: Bir sosyal hizmet görevlisinin, bir ailenin vahşice öldürüldüğü lanetli bir eve gelmesiyle işler korkunç bir hal alır.

Kuroneko (1968)

Yönetmen: Kaneto Shindo Senarist: Kaneto Shindo Oyuncular: Kichiemon Nakamura, Nobuko Otowa ve Kiwako Taichi Konu: Savaş sırasında vahşileştirilen ve ihlal edilen iki intikamcı kadın ruhu, samurayları öldürmeye ve kanlarını içmeye yemin ederler.

Kwaidan (1965)

Yönetmen: Masaki Kobayashi Senarist: Yoko Mizuki Oyuncular: Tatsuya Nakadai, Keiko Kishi, Misako Watanabe, Rentaro Mikuni, Haruko Sugimura, Michiyo Aratama, Tetsuro Tamba ve Katsuo Nakamura Konu: Kwaidan'ın dört ürkütücü hikayesi, geleneksel Japon korku filmi için iyi bir başlangıç.

Noroi: The Curse (2005)

Yönetmen: Koji Shiraishi Senarist: Koji Shiraishi ve Naoyuki Yokota Oyuncular: Jin Muraki, Rio Kanno ve Marika Matsumoto Konu: Doğa üstü olaylara meraklı bir araştırmacı, belgesel çekmeye karar verir. Bu karar onu bir lanetin sırlarına sürükleyecek ve korku dolu olaylar arasındaki bağlantılar yavaş yavaş çözülecektir. Çok geçmeden olaylara sebebiyet verenin "kagutaba" adındaki şeytan olduğu anlaşıldığında korku dolu anlar başlayacaktır.

Dune 2 ertelendi! Dune 2 ertelendi!

One Cut of the Dead (2017)

Yönetmen: Shinichiro Ueda Senarist: Shinichiro Ueda (Ryoichi Wada'nın “Ghost in the Box!” adlı oyunundan esinlenilmiştir) Oyuncular: Takayuki Hamatsu, Yuzuki Akiyama, Harumi Shuhama ve Kazuaki Nagaya. Konu: Düşük bütçeli, tek çekimlik bir korku filmi yapmak kolay değil, özellikle de zombiler gerçekse...

Onibaba (1964)

Yönetmen: Kaneto Shindo Senarist: Kaneto Shindo Oyuncular: Jitsuko Yoshimura, Nobuko Otowa, Taiji Tonoyama ve Kei Sato Konu: Savaş kızışırken, iki kadın gezgin samurayları öldürerek ve zırhlarını satarak hayatta kalır.

Perfect Blue (1998)

Yönetmen: Satoshi Kon Senarist: Sadayuki Murai (Yoshikazu Takeuchi'nin Perfect Blue: Complete Metamorphosis adlı romanından uyarlanmıştır) Oyuncular: Junko Iwao, Rica Matsumoto, Shiho Niiyama ve Hideyuki Hori Konu: Bir pop yıldızı oyunculuk için şarkı söylemekten vazgeçer; bu karar, paranoyak psikoza ve cinayete yol açar.

Pulse (2001)

Yönetmen: Kiyoshi Kurosawa Senarist: Kiyoshi Kurosawa Oyuncular: Koyuki, Haruhiko Kato, Kumiko Aso Konu: Tokyo kenti bir intihar salgınıyla çalkalanmaktadır. Tüm şehirdeki insanlar kendilerini eve hapsetmektedir, intiharlar artmıştır. Bunun nedenini araştıranlar, buna internet kullanıcılarının karşısına aniden açılan bir web sitesinin neden olduğunu anlarlar. Japon korku filmi dünyasının önemli isimlerinden Kiyoshi Kurosawa'nın en iyi eserlerinden.

Ringu (1998)

Yönetmen: Hideo Nakata Senarist: Hiroshi Takahashi (Koji Suzuki'nin 1991 tarihli Ring adlı romanından uyarlanmıştır) Oyuncular: Nanako Matsushima, Miki Nakatani, Yuko Takeuchi ve Hiroyuki Sanada Konu: Gizemli ölümlerin meydana geldiği bir sırada, izleyenlerin 7 gün sonra öldüğü esrarlı bir video kasetin varlığı kulaktan kulağa dolaşmaktadır.Böyle söylentilere kulak asmayan bir kadın gazeteci olayları araştırmaya karar verince, kendini tehlikeli ve ölümcül bir oyunun ortasında bulur.

Tetsuo: The Iron Man (1989)

Yönetmen: Shinya Tsukamoto Senarist: Shinya Tsukamoto Oyuncular: Tomorowo Taguchi, Kei Fujiwara ve Shinya Tsukamoto Konu: Film metal fetişisti olduğunu düşündüğümüz bir adamın, bacağını yararak bir demir parçası sokması ile başlıyor. Akabinde koşmaya başlayan adamımız arabanın altında kalır. Ona çarptığını düşündüğümüz iş adamı ertesi sabah uyandığında, yüzünde metal parçaları çıktığını görür. Tek tük çıkmaya başlayan bu metaller bir süre sonra tüm vücudunu kaplamaya başlar. Bu sırada metale dönen, bir kadın tarafından kovalanmaya başlar. Bu kadından kurtulunca evine gider. Yüzünde çıkan bu metallerden sevgilisi hoşlanmıştır. Tabi bunun bol bol fantezisini yaparlar. Ancak iş adamı iyice metale dönmeye başlamıştır. Penisi dev bir matkap halini almıştır. Tabi burada kadını öldürür. İyice metale döndükten sonra arabayla ona çarpan metal fetişisti adamla telepati kurmaya başlar ve bu ikili savaşmaya başlar. Filmin sonunda, olayların ne olduğunu anlarız.

TAG (2015)

Yönetmen: Sion Sono Senarist: Sion Sono Oyuncular: Reina Triendl, Mariko Shinoda ve Erina Mano Konu: Lise öğrencileri, Mitsuko, Keiko ve Izumi sınıfta iken öğretmenlerinin aniden eline makineli tüfek alıp bazı öğrencileri öldürdüğüne şahit olurlar. Öğretmenlerinden kaçarlarken domuz suratlı bir adamın ve hayaletlerin hedefi haline gelirler

Tokyo Gore Police (2008)

Yönetmen: Yoshihiro Nishimura Senarist: Kengo Kaji, Sayako Nakoshi ve Yoshihiro Nishimura Oyuncular: Eihi Shiina, Itsuji Itao ve Tak Sakaguchi Konu: Yakın geleceğin Tokyo’sunda bir yanda özelleştirilmiş polisler, bir yanda ise bedenlerinin bazı bölümlerini dönüştürebilen 'mühendisler' var. Polislerin amacı bu mutantları ele geçirmektir. Son dönem Japon sinemasında popüler alt türe dönüşen bol kanlı tür filmlerinden biri olan Tokyo Gore Police daha çok meraklısına dönük olsa da, pek çok kaynakta yılın filmleri arasında gösterildi.

Editör: Megabayt Haber