WhatsApp, akıllı telefonlar için üretilen anlık mesajlaşma, arama ve haberleşme uygulamasıdır. Ayrıca WhatsApp’ta diğer birçok sosyal medya uygulamasında olduğu gibi hikaye veya diğer adı ile durum paylaşma özelliği de mevcuttur. WhatsApp’ta paylaştığınız durumlar 24 saat boyunca uygulamada kalır, telefon numaranızı rehberine kayıt eden ve telefon numarasını rehberinize kayıt ettiğiniz herkes durumları izleyebilir. Uygulama üzerinde paylaştığınız durumları görüntüleyenler kayıt edilir ve durumu paylaşanlar bu bilgilere dilediği zaman bakabilirler.

WhatsApp’ta bir durumu gizlice izlemek isteyen kullanıcılar vardı. Bu isteğin nedeni tamamen kişiseldir ve bu haberin konusu değildir. Kişisel nedenlerinizden dolayı bir durumu gizlice bakmak istiyorsanız, iki farklı yol deneyebilirsiniz. Bu yollardan birisi uygulama içinde yapacağınız değişiklik sonucu görüntüleme bilginizin karşı tarafa iletilmemesidir. Diğer yöntem ise sadece Android işletim sistemi kullanan telefonlarda kullanılan bir yöntemdir. Bu haber içinde her iki yönteme de değineceğiz. Siz de WhatsApp durumlarına gizlice bakmak istiyorsanız, haberimizin detaylarında bulunan adımları takip edebilirsiniz.

WhatsApp durum gizli bakma

İlk göstereceğimiz yöntem ile WhatsApp duruma gizlice bakmak işlemini uygulama içinde değiştireceğimiz okundu bilgisi ile yapacağız. Ancak adımlara geçmeden önce bu işlem ile görüntülediğiniz durumları gizlice izleyebilirsiniz ama artık durumlarınıza bakan kişileri göremezsiniz. Okundu bilgisini kapatırsanız durumunuzu görüntüleyenleri artık göremezsiniz. Kritik bilgiyi verdiğimize göre adımlara geçebiliriz.

 • WhatsApp uygulamanızı açın.
 • Sağ üst bölümde bulunan üç noktaya dokunun.

okundu-bilgisi-kapatma (1)

 • Açılan pencerede “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

okundu-bilgisi-kapatma (2)

 • “Hesap” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​okundu-bilgisi-kapatma (3)

 • “Gizlilik” seçeneğine gidin.

​​​​​​​okundu-bilgisi-kapatma (4)

 • “Okundu bilgisi” seçeneğinin yanında bulunan anahtarı kapalı konuma getirin.

​​​​​​​okundu-bilgisi-kapatma (5)

Google Chrome’da imlecinizi nasıl değiştirirsiniz? Google Chrome’da imlecinizi nasıl değiştirirsiniz?
 • Okundu bilgisini kapattıktan sonra durumları izlediğimiz bilgisi durumu paylaşan kişiye iletilmez. Ayrıca artık gönderdiğimiz mesajlar da iki mavi tık olmaz, yani okundu bilgisi mesajlarda da kapanır.

WhatsApp durum gizli bakmak

WhatsApp durumlarına gizlice bakmak için göstereceğimiz ikinci yöntem sadece Android işletim sistemi kullanan telefonlarda olmaktadır. Android işletim sistemi kullanan bir telefonunuz var ise WhatsApp durumları uygulamaya giriş yaptığınızdan itibaren telefon hafızasına kayıt edilir. Ancak durumların kayıt edildiği klasör gizlenmiştir. Bu klasöre ulaşırsak durumlara gizlice göz atabiliriz. Bu sayede okundu bilgisini kapatmamıza gerek kalmaz. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip edin.

Adımlara başlamadan önce hatırlatmakta fayda var, aşağıda sizin ile paylaştığımız WhatsApp duruma gizlice bakmak adımları her marka ve model cihazlarda farklılık gösterebilir. Ancak adımlar birbirine oldukça yakındır.

 • Dosya yöneticisi uygulamasını başlatın.
 • Dahili depolama alanına gelin.
 • “Android” klasörüne dokunun. (Ulaşmak istediğimiz “WhatsApp” klasörü, Android klasörünün bulunduğu dahili depolama alanında da olabilir. Bu nedenden ötürü Android klasörüne gitmeden önce “WhatsApp klasörüne göz atın.)
 • “Media” klasörünü açın.
 • “com.whatsapp” klasörüne gidin.
 • “WhatsApp” klasörüne dokunun.
 • “Media” klasörüne dokunun.
 • “.Statuses” klasörünü açın. (Bu klasör gözükmüyor ise telefonunuzun gizli dosyalarını gösterme ayarını açmanız gerekir. Bu işlem için sağ üst tarafta bulunan üç noktaya tıklayınve açılan pencerede “Gizli dosyaları göster” dokunun, bu işlem bazı Android telefonlarda “Dosya yöneticisi” uygulamasının başında da bulunabilir.)

​​​​​​​durum-gorme (6)-1

 • WhatsApp’ta paylaşılmış olan durumlar bu bölümde bulunacaktır. Fotoğraf durumları JPG formatında, video durumları ise MP4 formatında kayıt edilir. Durumlara dokunarak açabilirsiniz. Ayrıca durumları farklı yere de taşıyabilirsiniz.

​​​​​​​durum-gorme (7)-1

WhatsApp durumları bildiğiniz gibi 24 saat bittiğinde silinir. Uygulamadan silinen durumlar “.Statuses” klasöründen de silinir. Bu nedenden dolayı durumları telefonunuzun başka depolama yerine taşımak silinmesini engeller.

Bu adımları resimli olarak daha detaylı olarak incelemek isteseniz, “WhatsApp durum indirme nasıl yapılır? (Programsız)” haberimize göz atabilirsiniz.

Ayrıca uygulama içinde paylaşacağınız durumları gizlice izlemesini istemediğiniz kişilerden durumlarınızı gizlemek için “WhatsApp durum gizleme nasıl yapılır? Gizlilik ayarlarınızı yönetin” haberimizi inceleyebilirsiniz.