Birçok insan iPhone kullanıyor ama kimi zaman telefonda olan ve hiç kullanmadığımız özellikler olduğunu yıllar sonra fark ediyoruz. Bunlardan biri de iPhone’ununuz kamerasıyla birinin boyunu anında ölçmenizi sağlayan özellik. Peki iPhone boy ölçme nasıl yapılır?

Aslında iPhone ile boy ölçme özelliği yeni bir özellik değil. Fakat tüm iPhone telefonlarda bulunmuyor. iPhone’un boy ölçme özelliğini kullanabilmek için bir  iPhone 12 Pro, 12 Pro Max, 13 Pro, 13 Pro Max, 14 Pro veya 14 Pro Max sahibi olmanız gerekiyor. Yani aslında en son çıkan iPhone 14 serisinden bir telefona ihtiyacınız yok. (2 yıl önceki iPhone 12 Pro özelliğinin iPhone 14’te bulunmaması da garip bir olay ama konumuz bu değil.)

iPhone ile boy ölçmenizi sağlayan şey ise bir LiDAR sensörü. 

LiDAR nedir? iPhone’larda LiDAR nasıl çalışır?

Apple’ın Pro cihazlarda olan bu özelliği donanım tabanlıdır. Yani yazılım ile Pro olmayan modellere getirmek imkansız. Yukarıda belirttiğimiz modellerin kameralarına yerleştirilmiş olan LiDAR adı verilen sensör sayesinde artırılmış gerçeklik özelliklerini kullanabiliyorsunuz. LiDAR sensörü odaya ışık darbeleri göndererek iPhone’unuzun çevresini haritalandırmasını sağlıyor. Bu ışık darbeleri odadan sekip LiDAR sensörüne tekrar çarptığında iPhoun işlemin ne kadar sürdüğünü hesaplıyor. 

Böyle bir sensörün kullanımlarından biri de, bir kişiyi baştan ayağa kamera önünde durduğu sürece anında ölçebilme yeteneğidir. Ancak bu seçeneği Kamera uygulamasında bulamazsınız.

iPhone ile boy nasıl ölçülür?

iPhone'unuzla bir arkadaşınızı ölçmek için, Measure uygulamasını açın ve tüm vücudunun göründüğünden emin olun. İşlem başladığında boylar belirlenecektir. Ardından, öznenizin ve tahmini yüksekliğinin fotoğrafını çekmek için Measure'ın deklanşör düğmesini kullanabilirsiniz.

Monitörün sesi nasıl açılır? Monitörün sesi nasıl açılır?

iphone-boy-nasıl-olculur

Özelliği aynada da kullanabilirsiniz ancak yansıma nedeniyle boyunuzu doğru ölçmeyecektir.

Editör: Burak Karahan