Sosyal medya uygulamaları, internet paketlerimizin en büyük düşmanlarıdır. Hatta telefonunuz ile sosyal medyada zaman geçirmeyi seven biriyseniz, aylık 10-15 Gigabayt internet paketleri sizlere yetmeyebilir. Uygulamalarda rahatça dolaşmak için sınırsız bir internet paketine ve mobil veriye ihtiyacınız vardır. Ancak, sınırsız mobil internet paketleri oldukça pahalıdır. Sosyal medya uygulamalarını rahatça kullanabilmek için en iyi yöntem bir kablosuz ağ bağlantısıdır, ancak sürekli bir Wi-Fi bağlantısına bağlı olmak veya bulmak oldukça zordur.

İnternet paketinizin en büyük düşmanlarından biri olan sosyal medya uygulaması da Instagram’dır. Instagram, uygulamaya girdiğiniz andan itibaren mobil verinizi eritmeye başlar, çünkü uygulama açıldığı an, videolar otomatik olarak yüklenmeye başlar. Sadece izlediğiniz değil, akışta bulunan diğer videolar da yüklenir. Bu nedenden ötürü izlemediğiniz veya izlemeyeceğiniz videoların verilerini de yüklemiş olursunuz. Uygulamaya girdiğiniz andan itibaren mobil veriniz, 1 Megabayt 1 Megabayt yok olmaya başlar ve dakikada yapılan araştırmalara göre ortalama 8-10 Megabayt internet harcar.

Instagram’ın ne kadar internet harcadığını kullanan herkes tecrübe etmiştir. Bu nedenden ötürü uygulama içinde bulunan Instagram veri tasarrufu özelliğini aktif edebiliriz. Bu sayede, uygulama daha az veri tüketmeye başlar ve internet paketimizi korumaya başlarız. Siz de Instagram’da çok fazla vakit geçirdiğiniz için internet paketinizin bitmesinden korkuyorsanız, haberimizin detaylarında bulunan Instagram veri tasarrufu adımlarını uygulayarak mobil verilerinizi koruyabilirsiniz.

Instagram veri kullanımı azaltma nasıl yapılır?

Uygulama içinde yapacağınız hücresel veri bağlantısı ayarı ile Instagram videolarının uygulamaya girdiğiniz andan itibaren yüklenmesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede sadece izlediğiniz videolar mobil verilerinizi tüketir. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Instagram uygulamanızı başlatın.
  • Profil sayfanıza gelin.
  • Profil sayfanızın sağ üst köşesinde yer alan üç çizgiye (hamburger menü) dokunun.

instagram-veri (1)

  • Açılan pencerede “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

instagram-veri (2)

  • “Hesap” seçeneğine gidin.

instagram-veri (3)

CV nasıl hazırlanır? Canva'dan ücretsiz özgeçmiş hazırlama nasıl yapılır? CV nasıl hazırlanır? Canva'dan ücretsiz özgeçmiş hazırlama nasıl yapılır?
  • “Hücresel veri kullanımı” seçeneğine dokunun. (iPhone kullanıcısıysanız, “Veri kullanımı” seçeneğine dokunun.)

instagram-veri (4)

  • Daha az veri kullan bölümünde bulunan “Veri Tasarrufu” anahtarını açık konuma getirin. (iPhone için “Daha az hücresel veri kullan” anahtarını açın.)

​​​​​​​instagram-veri (5)

Instagram veri tasarrufu özelliği açılacaktır. Artık uygulama içinde dolaşırken daha az veri kullanmak için videolar önceden yüklenmeyecektir. Bu ayarı kullanmayı seçerseniz videoların hücresel bağlantı üzerinden yüklenmesi daha uzun sürebilir.

Veri tasarrufu ayarını Android işletim sistemine ait bir telefondan yapıyorsanız, ek bir özelliği de aktif edebilirsiniz. Bu özellik sayesinde, yüksek çözünürlüklü videoların size ne zaman gösterileceğini seçebilirsiniz. Yukardaki talimatları takip ettikten ve veri tasarrufunu açtıktan sonra “Yüksek çözünürlüklü medya” ayarını düzenleyebilirsiniz.

  • Asla: Bu seçenek ile Instagram, size hiçbir zaman yüksek kaliteli bir video göstermez.
  • Sadece Wi-Fi: Instagram size yüksek çözünürlüklü medyayı sadece cihazınız Wi-Fi'a bağlı olduğunda gösterir.
  • Hücresel + Wi-Fi: Yüksek çözünürlüklü videolar hem hücresel veri kullanırken hem de Wi-Fi kullanırken gösterilir.

instagram-veri (6)

Instagram 1 saatte kaç Megabayt internet gider?

Instagram’ın bir saatte ne kadar mobil veri harcadığı ile ilgili kesin bir bilgi yoktur ama yapılan araştırmalar bu konuya bir ışık tutmuştur. Veri izleme özelliği ile yapılan araştırmalara göre Instagram uygulamasında geçirilen 5 dakikalık sürede ortalama 33 Megabayt harcandığı gözlemlenmiş, yani 1 saat kullanmak yaklaşık 400 Megabayt mobil veri harcar. Ancak araştırma değişkenleri farklılık gösterebilir. Diğer bir araştırmaya göre, bir videonun dakikada ve saatte harcadığı internet aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

2022-09-14 10_29_30-Window

Editör: Engin Çepnioğlu