2012 yılında prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Türk Halk Müziği'nin önemli figürlerinden olan Neşet Ertaş'ın hayatını anlatacak "Garip Bülbül Neşet Ertaş"  filminin yayınlanması mahkeme tarafından yasaklandı.

Ertaş'ın ölümünden sonra Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir eser kaleme alınmış ve  "Garip Bülbül Neşet Ertaş" ismi verilmişti. Neşet Ertaş'ın ölümünün 10. yılında ise aynı isimli sinema filmi ile Neşet Ertaş'ın hayatı beyaz perdeye taşınacaktı. Çekimleri biten ve 23 Aralık'ta vizyona girmesi beklenen film, Ertaş'ın ailesi tarafından istenmmiyordu. Ertaş'ın ailesi, bu filmin 'kişilik haklarını ihlal ettiği' gerekçesiyle filmin yapımcısı Mustafa Uslu'ya dava açmışlardı. Mahkeme kararı açıklandı ve film mahkeme tarafından yasaklandı.

Korku filmi Barbarian'ın video oyunu uyarlaması geliyor Korku filmi Barbarian'ın video oyunu uyarlaması geliyor

3547156_62fea0e86949c87c204f94399d732feb

Neşet Ertaş'ın ailesi filmi neden istemedi?

Müslüm Gürses'in hayatını konu alan Müslüm ve Ayla filminin de yapımcısı olan Mustafa Uslu'nun yapımcılığını üstlendiği ve yönetmenlik koltuğunda Ömer Faruk Sorak'ın oturduğu film vizyoan giremeyecek.

Erol Parlak'ın kitabının Neşet Ertaş'ın isteği dışında yazıldığı gerekçesiyle Ertaş'ın ailesi mahkemeye başvurmuş ve filmin çekilmemesi talebinde bulunmuş, ancak mahkeme ilk olarak bu talebi reddetmişti. Kararı istinafa götüren aile sonuç aldı ve Neşet Ertaş'ın hikâyesini anlatan 'Garip Bülbül Neşet Ertaş' filminin belirlenen tarih olan 23 Aralık'ta vizyona girmemesine, var olan fragmanlarının kaldırılmasına hükmetti.

Filmin oyuncu kadrosunda Ramazan Bağgül, Bektaş Dolu ve Zara gibi isimler yer alıyordu. Neşet Ertaş türkülerini seslendirecek olan Bektaş Dolu, büyük ozanı örnek alan bir halk müziği sanatçısı olarak dikkatleri çekiyordu.

6ae736c67a781cbd24c8dd9c0dc81c3a6d63a829

Tüm bu yaşananlar ardından filmle ilgili yeni bir karar alınmadığı sürece Garip Bülbül Neşet Ertaş yapımını izlememiz mümkün olmayacak.

Mustafa Uslu'dan karara ilk yorum

Filmin yapımcısı Mustafa Uslu, mahkeme sonrasında Ertaş'ın ailesinin kararı alkışlamasına tepki gösterdi ve "Babalarının filmini iptal ettirdiler, onu alkışlıyorlar" dedi.

Editör: Burak Karahan