Uzay turizmi yarışı giderek hızlanıyor. SpaceX, Blue Origin ve Virgin Galactic çekişmesi de bu turizmin en büyük 3 parçası. Amazon ve Blue Origin'in kurucusu Jeff Bezos, uzaya çıkacağını açıklamış, Virgin Galactic'in sahibi Richard Branson ise Bezos'tan önce davranarak 11 Temmuz'da uzaya çıkacağını açıklamıştı. Richard Branson verdiği tarihte sözünü tuttu ve Virgin Galactic'in organizasyonunda VSS Unity'e atladı ve uzaya çıktı.

Bir ilk gerçekleşti

Richard Branson'ın gerçekleştirdiği tarihi uçuş, Virgin Galactic tarafından geliştirilen VSS Unity ile yörünge çıkmayı ve geri dönmeyi başardı. Araç ilk önce Space Ship Two isimli uçak tarafından alt yörüngeye çıkarıldı. Belirli yükseklik ve hıza ulaştıktan sonra ise VSS Unity, taşıyıcıdan ayrılarak uzayda irtifa kazanmaya geçti. Yörüngeye çıkan araç, burada çok kısa bir süre hareketine devam etti. Bu sırada VSS Unity’nin yolcuları yerçekimsiz ortamın tadını çıkardı. Uzay macerasını tamamlayan araç süzülmeye başlayarak kalktığı yere başarılı bir şekilde geri indi. İşte tarihi uçuşun tüm anları: Bu uçuş ile insanlık tarihinde ilk kez bir sivil uzaya gitti ve geri döndü. Uçuş, 2006 yılında yapılan Spaceport America‘dan gerçekleştirildi. Spaceport, dünyanın ilk uzay havaalanı olma unvanına sahip. VSS Unity’nin, bugünkü uçuşunda Richard Branson’a, Sirisha Bandla, Colin Bennett ve Beth Moses eşlik ediyordu. [gallery ids="25968,25969,25970,25971"]

Richard Branson kimdir?

Richard Branson ya da Sir Richard Charles Nicholas Branson, İngiliz yatırımcı, iş adamı ve yazardır. Richard Branson 18 Temmuz 1950 yılında Blackheath, Londra, Birleşik krallık'ta dünyaya geldi. Branson 70'li yıllarda bugün çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 400'den fazla şirketi kontrol eden Virgin Group'u kurdu. Genç yaştan itibaren girişimci olmayı hedefleyen Branson'ın ilk iş girişimi, 16 yaşındayken Student adlı bir dergiydi. 1970'de postayla eve sipariş hizmeti veren bir plak şirketi kurdu. 1972'de Virgin Records (daha sonra Virgin Megastores olarak anılacaktır) adında bir plak mağazaları zinciri açtı. Branson'ın Virgin markası, Virgin Atlantic havayolu şirketini kurduktan ve Virgin Records şirketini genişlettikten sonra 1980'lerde hızla büyüdü. 2004 yılında, uzay turizmi için tasarlanmış SpaceShipTwo alt yörüngesel uzay uçağıyla dikkat çeken, California'daki Mojave Hava ve Uzay Limanı'nda bulunan uzay uçuşu şirketi Virgin Galactic'i kurdu.   Mart 2000'de Branson, Buckingham Sarayı'nda "girişimciliğe hizmeti" nedeniyle şövalye ilan edildi. Perakende, müzik ve taşımacılık alanındaki çalışmaları (kara, hava, deniz ve uzay yolculuğuna olan ilgileri), macera zevki ve insani yardım çalışmalarıyla önde gelen bir küresel figür haline geldi. 2007'de Time'ın Dünyanın En Etkili 100 Kişisi listesinde yer aldı.