Kakaoyu ilk olarak hangi toplum kullandı? İnsan kurban ederken sıcak çikolata içiyorlardı Kakaoyu ilk olarak hangi toplum kullandı? İnsan kurban ederken sıcak çikolata içiyorlardı

Yetkililer, gökbilimciler tarafından ancak geçen ayın sonunda keşfedilen bir asteroidin Dünya'ya yaklaştığını doğruladı.

2022 OE2 olarak adlandırılan asteroit 26 Temmuz'da keşfedildi ve gökbilimcilerin tahminlerine göre, uzay kayası yaklaşık olarak iki Amerikan futbol sahası büyüklüğünde. Yetkililer, yakın zamanda keşfedilen  bu asteroidin Dünya ile çarpışması durumunda yaklaşık 1000 nükleer bombadan daha fazla enerji açığa çıkaracağını tahmin ediyor. Ancak NASA,  asteroidin yörüngesinin, küçük mavi gezegenimizle bir çarpışma rotasına sahip olmadığını doğruladığı için bu yaşanmayacak.

Yetkililer 2022 OE2'yi ölçtüler ve Dünya ile ay arasındaki ortalama mesafenin yaklaşık 13 katı olan yaklaşık 3,2 milyon mil hızla Dünya'nın yanından geçeceğini belirtti.

Dünya'nın bu çaptaki herhangi bir büyük asteroitten etkilenip etkilenmeyeceğini merak ediyorsanız, korkmayın, çünkü NASA 2022 OE2 gibi binlerce uzay taşını izliyor ve  en azından önümüzdeki 100 yıl boyunca Dünya'yı etkileyecek bir asteroit gözükmüyor.