İngiltere Otomobil Derneği Başkanı, otomobil hırsızlıklarının önlenmesi konusunda serzesişte bulunan araç sahiplerine, mikrodalga fırın kullanmalarını önerdi. Peki bu ne anlama geliyor?

İngiltere Otomobil Derneği Başkanı Edmund King, anahtarsız giriş özelliği bulunan otomobillerde yaşanan hırsızlık vakalarının artması ve önüne geçilememesi üzerine bir açıklama yaptı. Kendi eşinin de anahtarsız giriş özelliği olan otomobilin çalınmasıyla ilgili konuşan dernek başkanı, sinyal kesici çanta, alüminyum folyo ve metal kasa gibi mevcut yöntemlerin yeterli olmadığını söyeledi ve kesin çözüm olarak mikrodalga fırınların kullanılmasını önerdi.

2022-08-08 10_03_54-Window

Darısı başımıza: Çin, elektrikli araçlardaki vergi muafiyetini uzattı! Darısı başımıza: Çin, elektrikli araçlardaki vergi muafiyetini uzattı!

Anahtarlarınızı mikrodalga fırının içinde saklayın

Dernek başkanı Edmund King, eşinin 50.000 sterlink değerindeki Lexus otomobilinin anahtarını evinin otomobile en uzak köşesinde sinyal kesici bir çanta içerisinde saklıyordu. Fakat yine de bu yetersiz oldu ve hırsızlar bir şekilde anahtardan gelen sinyalleri kendilerine iletmeyi başardı ve otomobili çaldı. 

Bu olay sonrasında otomobillerinin anahtarlarını mikrodalga fırında saklamaya başladığını söyleyen Edmund King, bu yöntemi herkese önerdi. Mikrodalga fırınların iletilen sinyallere sızmayı engelleme konusunda çok daha başarılı olduğunu savunan King, birçok araç sahibinin risk altında olduğunu belirterek, anahtarsız giriş özelliğine sahip tüm araç sahiplerine de aynı öneride bulundu. King ayrıca 1990'larda oldukça popüler olan eski bir araba güvenlik önlemine de başvurdu: bir direksiyon simidi kilidi. 

2022-08-08 10_03_58-Window

Polis ve üreticiler, araç sahiplerinin, anahtarlıklarını araçlarından ve kullanmadıkları zamanlarda kapı ve pencerelerden uzak tutmalarını, ideal olarak sinyali engellemek için metal veya alüminyum bir kap içinde tutmalarını öneriyor.