Çoğu PC oyuncusu, genel oyun deneyimini ve bilgisayarın yaşam kalitesini iyileştirmek için uygulamalar kullanır. Sizler için her oyuncunun bilgisayarında olması gereken ve oyun deneyimini artıracak 10 ücretsiz programı sıraladık.

Discord

egs-discord-discord-s1-2560x1440-51474ee7abe3_2560x1440-e14a2b58e93768f0abc47dbf62a4ee86

Discord, her yeni oyuncunun kullanması gereken ilk uygulamardan birisidir.  İnsanlarla çevrim içi iletişim kurmanın en kaliteli, basit ve ücretsiz hali olan Discord, oyun oynarken sesli aramalar yapmak için birebir. Ayrıca grup halinde oynarken oyun yayını yapmanızı da sağlıyor.

Discord üzerinde yeni topluluklara katılabilirsiniz ve adeta bir sosyal medya platformu gibi kullanabilirsiniz.

CleanMYPC

cleanmypc

PC oyuncuları, oyun deneyimlerini iyileştirmek için en iyi grafik kartlarını ve sabit diskleri ararken, süreç içerisinde oyunlar daha yavaş çalışmaya başlayabilir. Çünkü PC çok fazla gereksiz veriyle dolabilir.

CleanMYPC, kullanımı rahat bir arayüze sahiptir ve kullanıcıya şaşırtıcı miktarda kontrol sağlayan, oldukça açıklayıcı bir temizleme aracıdır. Gereksiz dosyaları temizleyebilir ve PC'yi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca oyunlar için daha fazla alan açmanızı da sağlar.

F.lux

flux

Bir ekrana çok uzun süre baktıklarında kullanıcılara yardımcı olabilecek gözlükler vardır fakat gözlük olmadığı durumlarda ekran parlaklığını ayarlamak, baş ağrısını engelleyebilir.

Palworld, Gamepass'in en büyük 3. taraf çıkışı oldu! Palworld, Gamepass'in en büyük 3. taraf çıkışı oldu!

F.lus, monitörün görünümünün değiştirilmesine olanak tanıyan bir dizi seçenek sunar. Böylece uzun süre bilgisayar kullanımlarında sağlığınız için olumsuz etkileri daha aza indirebilirsiniz.

TeamSpeak

teamspeak

Tıpkı Discord benzeri bir iletişim uygulaması. Ancak bazı oyuncular hala TeamSpeak kullanmayı tercih ediyor. Diğer uygulamalarla iyi bir şekilde eşleşir ve sonuçta oyuncuları oyunlar sırasında zorlamaz.

GeForce Now

geforce-now-kapak

Ücretsiz olarak indirilebilen ve herhangi bir PC'yi tam donanımlı bir oyun bilgisayarına dönüştürebilen GeForce Now, bulut oyun oynama servisidir.

Sahibi olduğunuz oyunları GeForce Now servisi üzerinden, en eski bilgisayarınızda bile son kalite ayarlarda oynayabilirsiniz. GeForce Now'ın ücretsiz versiyonu süre kısıtlamalıdır ve uzun süre sıra bekleyebilirsiniz. Ücretli versiyonlarını kullanarak istediğiniz oyunları eski bilgisayarınızda bile oynayabilirsiniz.

Unutmayın iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak.

Bluestacks

bluestacks-creator-hub-1024x576

Bazı oyuncular, Android uygulama koleksiyonlarını PC'ye taşımak ve biraz farklı bir şekilde oynamak istiyor. BlueStacks, Android oyunlarını bilgisayarınızda oynamanın en iyi yoludur.

OBS Studio

obs-studio-1

Dijital çağda, pek çok oyuncu, oynadığı oyunları kaydetmek istiyor. Web kameralarıyla da etkileşim kurmak isteyebilirler veya Twitch gibi oyuncuların oyunlarını dünyaya yayınlamaya devam etmesi için ekrandan canlı yayına ihtiyaç duyabilirler. OBS Studio bunun için en iyi yoldur.

Piyasada pek çok başka ücretsiz ekran kayıt yazılımı var, ancak OBS Studio, rahat kullanımı ve pek çok diğer yazılımla etkileşim kurma yeteneği sayesinde en çok tercih edilen uygulama konumunda.

Razer Cortex: Game Booster

cortex-og

Oyuncuların oyun donanımlarını kurarken satın alabilecekleri harika kulaklıklardan aydınlatma ekipmanlarına kadar pek çok Razer donanımı vardır. Bununla birlikte, Razer Cortex: Game Booster bu ekipmanların bazılarıyla birlikte çalışabilirken, indirmek için herhangi bir Razer ürününe gerek yoktur.

Herhangi bir PC'yi en üst düzey oyun deneyimine dönüştürür. Yalnızca değerli oyun anlaşmaları sağlamakla kalmaz, aynı zamanda verimli, yüksek oktanlı olmasını ve kaliteli bir düzeyde performans göstermesini sağlayarak sistemi geliştirir. 

Steam

steam-oyun-yedekleme-ve-geri-yukleme-rehberi

Steam, bir oyuncunun vazgeçilmez oyun pazarı ve topluluk uygulamasıdır. Oyunları satın almanın en uygun ve deneyimi yüksek platformu olan Steam, her geçen gün gelişerek adeta bir sosyal medya platformu haline dönüşüyor.

GameSave Manager

GameSave-Manager_1

PC oyuncuları, ilerlemeyi kaydederken pek çok şeyin ters gidebileceğini bilir. Bozuk bir dosya olabilir. Bulut çökmüş, bir sistem saldırıya uğramış veya donanım arızalanmış olabilir. Durum ne olursa olsun, GameSave Manager PC'ye yüklenmesi gereken hayati bir uygulamadır.

Bir şeyler ters gittiğinde her şeyin kaybolmamasını sağlayan ekstra bir güvenlik hattıdır. Her zaman güvenilir ve güvenlidir ve verileri yedekler, kaybolan dosyaları geri yükler ve kolay aktarıma olanak tanır. Stresli bir durumda kullanmak için kolay bir yazılım örneği.

Editör: Burak Karahan