Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

Subaru Teleskopu, olayın görüntülerini yayınladı ve gözlemevi, Subaru Teleskobu'na kurulan Asahi Star Kamerası'nın,  gece gökyüzünde oluşan ve sonraki otuz dakika içinde dağılan bir sarmalı yakaladığı belirtildi.

Gözlemevi, sarmalın SpaceX'in GPS III Uzay Aracı 06'yı Florida'daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan fırlatmasından kaynaklandığına inanıyor. SpaceX roketini 18 Ocak 2023 07:24 EST'de fırlattı.

Subaru Teleskopu'nda bir araştırmacı olan Ichi Tanka, Asahi STAR Kamera'nın hızlandırılmış canlı yayınını izleyen bir kişiden kendisine bir ekran görüntüsü gönderildiği için fenomeni fark eden ilk kişi olmadığını söyledi. Tanka, canlı yayının ekran görüntüsünü gördüğünde verdiği tepkiyi şöyle anlattı:

"Slack'i açtım (iletişim uygulaması) ve açtığımda gördüğüm ilk şey buydu. Ağzımı açık bıraktı."

Meydana gelen fenomenin arkasında mantıklı bir cevap var. Subaru Teleskopu'nun işaret ettiği gibi, SpaceX'in roket fırlatması spiral oluşumun olası nedeniydi. Spiralin fırlatma işlemi sırasında fırlatılan donmuş roket yakıtından kaynaklanması muhtemeldir. Araştırmacılar, sarmalın bir yakıt dökümünün veya sadece bir egzoz dumanının sonucu olabileceğini öne sürüyorlar. Roketin fırlatılması ve gökyüzündeki beklenen yörüngesinin, Subaru Teleskobu'ndan alınan gözlemlerle aynı çizgide olduğu belirtiliyor.

Editör: Burak Karahan