Kimi zaman Excel'de hazırladığımız tabloları veya diğer içerikleri PDF dosyasına çevirmemiz gerekebiliyor. Uzantıları .xlsx, .xls olan dosyaları PDF'e nasıl çevirebileceğinizi sizlere anlattık.

Excel PDF'e çevirme nasıl yapılır?

Aşağıdaki adımları takip ederek Excel dosysını PDF'e çevirebilirsiniz.

1- İlk önce buraya tıklayarak ILovePDF  isimli siteye gidiyoruz. Açılan ekrandan "Select Excel Files" butonuna tıklıyoruz.

2022-11-16 16_56_47-Window

2- Daha sonra çıkan ekrandan PDF'e çevirmek istediğimiz Excel dosyasını seçiyoruz.

2022-11-16 16_54_02-Window-1

3- Daha sonra ekranın sağ alt köşesinde yer alan 'Convert to PDF' butonuna tıklıyoruz.

2022-11-16 16_58_35-Window

4- Kısa bir süre sonra dosyanız PDF'e dönüştürülecek. Aşağıdaki gördüğünüz 'Download PDF' butonuna tıklayarak PDF dosynızı indirebilirsiniz.

Windows'a saklanmış gizli klasörler nasıl bulunur? Windows'a saklanmış gizli klasörler nasıl bulunur?

2022-11-16 16_59_37-Window

5- İşlem bu kadar kısa ve kolay. Ayrıca aynı işlemi yaparken dosya seçme kısmında birden fazla dosya da seçebilirsiniz. En sondaki 'Download PDF' butonun yanında yer alan butonlar ile dosyanın linkini de başkalarına gönderebilirsiniz

PDF nedir?

PDF (Portable Document Format; Taşınabilir Belge Biçimi), platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla üretilmiş sayısal bir dosya biçimidir. Birçok platform için bedava görüntüleyicinin olması nedeniyle PDF yazdırılabilir ve düzenlenmesi beklenmeyen belgelerin dağıtımı için tercih edilir. pdf motoru sayesinde istediğiniz pdf arama yaparak kolayca bulabilirsiniz. PDF dokümanları Adobe Distiller ve Adobe Acrobat ile hazırlanır. Adobe Distiller bir yazıcı emülasyonudur. Programı çalıştırdığınızda bilgisayarınız Distiller’i da bir yazıcı olarak görür. Bundan sonra kullandığınız bütün programlardan pdf olarak çıktı alabilirsiniz. Yani bu işlem tam olarak elektronik ortamda çıktı almaktır. Bu dosyaları açmak içinde pdf indir meniz gerekmektedir. PDF dosyaları Adobe firmasının ürettiği acrobat acrobat reader programı ile açılır.Bu formatı görüntüleyen başka yazılımlarda vardır ama en yaygın kullanılan acrobattir.Acrobat reader ücretsiz dağıtılan sadece dökümanı açabilen resimli ve yazılı döküman formatı içinde değişikliğe izin vermeyen yazılımdır.

Editör: Burak Karahan