Şirket, Gemma'nın açık topluluğa katkı sağlamak amacıyla oluşturulduğunu ve geliştiricilere "sorumlu bir şekilde yapay zeka inşa etmelerine yardımcı olmayı" hedeflediğini belirtiyor. Bu nedenle, Gemma ile birlikte Sorumlu Generatif Yapay Zeka Araç Seti'ni de tanıttı. Bu set, bir hata ayıklama aracı ve Google'ın deneyimine dayalı yapay zeka geliştirmeye yönelik en iyi uygulamaları içeren bir rehber içermektedir.

xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı! xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı!

Şirket, Gemma'yı iki farklı boyutta sundu: Gemma 2B ve Gemma 7B. Her ikisi de önceden eğitilmiş ve talimat ayarlı çeşitlere sahip ve geliştiricinin dizüstü bilgisayarında veya masaüstü bilgisayarında doğrudan çalıştırılabilen hafif modellerdir. Google, Gemma'nın temel ölçütlerde çok daha büyük modelleri geride bıraktığını ve her iki model boyutunun da diğer açık modelleri geride bıraktığını iddia ediyor.

Gemma modellerinin güçlü olmasının yanı sıra, güvenli olacak şekilde eğitildiler. Google, modelleri eğitmek için kullandığı veriden kişisel bilgileri otomatik olarak kaldırmak için otomatik teknikler kullandı ve Gemma'nın talimat ayarlı çeşitlerinin sorumlu davranışlar sergilemesini sağlamak için insan geri bildirimine dayalı pekiştirmeli öğrenme kullandı. Şirketler ve bağımsız geliştiriciler, mevcut açık modellerin istedikleri şeyi inşa etmek için yeterince güçlü olmadığı durumlarda Gemma'yı kullanabilirler.

Editör: Enes Sapmaz