Google Haritalar ve Arama'nın artık kürtaj hizmetleri sağlayan sağlık tesislerini açıkça etiketleyerek daha fazla kişiye ulaştıracağı bildirildi. Alınan bu karar ABD yüksek mahkemelerinde, kürtaj için federal korumayı sona erdiren bir kararının ardından gerçekleştirilecek.

google kürtaj (1)-1

Google onaylı sağlık kuruluşlarında kürtaj hizmetleri etiketlenecek

Yakınlardaki kürtaj kliniklerini aratan kullanıcılar, hangi sağlık tesislerinin veya kuruluşlarının kürtaj hizmetleri sunduğunu görmelerine izin verecek. Google'ın onayı yoksa, etikette "kürtaj sağlamayabilir" ifadesi görünebilecek. Ayrıca, eğer yakınlarda bulunan bir kürtaj hizmeti yoksa, Arama hizmet mesafesini daha uzağa genişletme seçeneği sunacak.

google kürtaj (2)

Teknoloji devi şirketin bu yeni hareketi, Google Haritalar'ın kürtaj sağlamayan ve genellikle güvenli tıbbi prosedür hakkında yanlış bilgiler dağıtan kriz gebelik merkezlerini ele alan bir Bloomberg raporunun ardından geldi. Bloomberg'in yanı sıra diğer kuruluşların da analizleri benzer bulgulara sahipti. 

Google'ın insanları kürşat karşıtı kliniklere yönlendirmesi bu olayı hızlandırdı

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi, Google Haritalar'ın kürtajla ilgili aramalarının yüzde 37'sinin insanları kürtaj karşıtı kliniklere yönlendirdiğini buldu.

ABD'li milletvekillerinin Haziran ayında bir mektupta istedikleri üzerine Google'ın bu yeni yaklaşımı, özellikle kriz gebelik merkezlerine yönelik aramalara yönlendirmek veya sınırlandırmakla kalmayacak.

google kürtaj (1)

Salı günü Yelp buna benzer bir adım atarak, kriz gebelik merkezlerine kullanıcıları"sınırlı tıbbi hizmetler" sağlayabilecekleri konusunda uyaran bir bildirim ekleyeceğini duyurdu.

Apple, Manchester United'ı satın alacak mı? Apple, Manchester United'ı satın alacak mı?

Google'ın etiketleme sistemi, gazi hastaneleri gibi özel hizmetler sunan diğer tesisler için de geçerli olacak. Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, "Artık insanların aradıkları hizmetleri sunan yerleri bulmasını kolaylaştıran veya daha fazla seçenek görmek için sonuçlarını genişleten bir güncelleme yayınlıyoruz" dedi.