X platformunda, özellikle Twitter'da paylaşılan ve yedi milyondan fazla görüntülenen bir gönderi, Gmail'in kapanacağına dair asılsız iddiaları içeriyordu. Google, bu yanlış iddiayı reddetmek ve kullanıcıları doğru bilgilendirmek amacıyla aynı platform üzerinden açıklama yaptı.

Richard Bagnall, bu durumu "yanıltıcı bilginin klasik bir örneği" olarak tanımlayarak, "Çoğu insan online gördüklerine inanıyor ve gerçekleri doğrulamak için yeterli araç ve süreç bulunmuyor. Sosyal ağlar, sorumluluk almadan doğrulanmamış bilgileri izleyicilere iletebiliyor; bu nedenle Gmail olayı, karşılaşacağımız son vakalardan biri olmayacak." dedi.

Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu! Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu!

Tüm sosyal medya platformları yanlış bilgilerle mücadelede zorlanıyor, ancak X, bu konuda özellikle eleştiriliyor. AB, 2023 yılında X'in rakiplerine göre yanlış bilgileri daha fazla yaydığını iddia etmişti.

Aslında, bu sahte haberin temelini oluşturan bir e-postanın, Google tarafından 2023 yılında gönderildiği gerçek. Ancak bu e-posta, Gmail'in temel HTML görünümüne erişimi durduracağını, yani kullanıcıların en temel haliyle Gmail'e erişemeyeceklerini bildiren bir güncelleme içeriyordu.

Gmail, dünya genelinde 1.5 milyardan fazla aktif kullanıcı ile dünyanın en popüler e-posta servislerinden biri konumunda bulunuyor.

Google, yanlış iddiaları net bir şekilde reddetmesine rağmen, son yıllarda bazı hizmetlerini sonlandırmıştır. 2023 yılında Google, Stadia oyun servisi ve YouTube Stories gibi özellikleri sona erdirmiş, ayrıca eski ve etkin olmayan Gmail hesaplarını kapatmaya başlamıştı.

Editör: Enes Sapmaz