Gmail, kullanıcılarına elektronik posta göndermesine imkan sağlayan bir Google hizmetidir. Google hesabı olan herkes Gmail’i kullanabilir ve diğer kullanıcılara e-posta gönderebilir. Gönderinizin içerisine dilerseniz medya veya dosya ekleyebilirsiniz. Resmi iletişimde en çok kullanılan yöntem Gmail ile e-posta gönderimidir.

İnterneti olan her cihaz ile Gmail üzerinden elektronik posta gönderebilirsiniz. Ancak internetiniz olmadığı zamanlarda bu özelliği kullanabilmeniz pek mümkün değildi. Son güncellemeler ile bu sorun ortadan kalktı. Gmail çevrimdışı özelliği sayesinde artık internetiniz olmasa bile e-posta gönderebileceksiniz.

Gmail çevrimdışı nasıl kullanılır? 

Gmail çevrimdışı özelliğini kullanmak istiyorsanız, Gmail hesabınıza bilgisayarınızdan giriş yapmalısınız.

  • Gmail hesabınıza giriş yapın ve Sağ üst köşede bulunan “Ayarlar” simgesine tıklayın.

1-4

  • Açılan pencerede “Tüm ayarları görüntüleyin”e tıklayın.

2-4

  • “Çevrimdışı” seçeneğine tıklayın.

3-5

  • “Çevrimdışı postayı etkinleştir”e tıklayın.

​​​​​​​4-3

  • Senkronizasyon ve Güvenlik ayarlarını seçin. Değişiklikleri kaydedin.

​​​​​​​Gmail çevrimdışı nasıl kullanılır?

  • Açılan pencereyi okuyun ve onaylayın.

​​​​​​​7

  • Gmail Gelen kutusu alanını Yer işaretlerine eklemeyi unutmayın.

​​​​​​​Gmail çevrimdışı kullanmak

​​​​​​​

Eski tabletleri yeniden çalıştırmaya yarayacak 6 ipucu Eski tabletleri yeniden çalıştırmaya yarayacak 6 ipucu

Gmail çevrimdışı özelliği nasıl çalışır?

Gmail çevrimdışı özelliği sayesinde internetiniz olmadan da e-posta gönderebilirsiniz. Peki, bu özellik nasıl çalışıyor? Çevrimdışı özelliği aktif hale getirdikten sonra Gmail, bilgisayarınızın belleğinde bir alan açıyor ve bu belleği kayıt yapmak için kullanıyor. Belleğe kayıt olan sayfa internetiniz olmasa da kullanılabiliyor. Gönderdiğiniz e-postalarda kayıt ediliyor ve daha sonra internete bağlandığınız zaman otomatik olarak gönderiliyor.

Gmail çevrimdışı özelliğini kapatma nasıl yapılır?

Çevrimdışı özelliği sizin işinize yaramadıysa yukarda anlatılan adımları uygulayarak kapatabilirsiniz. Paylaşılan bilgisayarlarda bu özelliğin kullanılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu özellik sayesinde e-postalarınız kayıt altına alınır. Bilgisayarı paylaşıyor ve bu özelliği kullanıyorsanız, diğer kullanıcılar da sizin gönderdiğiniz e-postaları görebilirler. Bu durum güvenlik ve gizlilik kurallarını ihmal edebilir.

Gmail çevrimdışı özelliği telefonda kullanılır mı?

Çevrimdışı özelliği sayesinde bilgisayarınızdan e-posta göndermek mümkün. Ancak bu özelliği telefonunuzda kullanmak istiyorsanız, bu mümkün değil. Çevrimdışı özelliği bilgisayarınızın ram ve önbelleğini kullanır. Bu sayede e-postalar kayıt altına alınır ve gönderilir. Telefonların da ram ve önbellekleri olduğunu bildiğimize göre çevrimdışı özelliğinin yakın zamanda geleceğini öngörmek mümkün.

Editör: Engin Çepnioğlu