Bir korku filmi izlerken, "Acaba bu gerçekte de yaşanabilir mi?" diye muhtemelen düşünmüşsünüzdür.  Aslında gerçek hayatta yaşanan ve filme aktarılan birçok olay mevcut. İşte bugün sizlere gerçek hayattan uyarlanan filmleri seçtik. Seçtiğimiz 10 korku filmi muhtemelen gerçekten yaşandığı bilinen olaylara dayandığı için izleyiciyi daha çok etkileyecektir.

İşte Gerçek hayattan uyarlanan 10 korku filmi

The Conjuring (2013)

The Conjuring harika bir korku filmi ve gerçek bir aileye dayanıyor. Perronlar, 1971'de Harrisville, Rhode Island'da bir çiftlik evine taşındı ve kısa sürede hayaletler ve Bathsheba adında kötü niyetli bir iblis tarafından perili olduğunu keşfetti. Yani en azından öyle olduğunu söylediler.

Filmin merkezindeki paranormal araştırmacıların, Ed ve Larraine Warren'ın dava dosyaları, The Amittyville Horror , A Haunting in Connecticut , Annabelle serisi ve daha pek çok filme ilham kaynağı oldu, ancak bunların gerçek hikayeler olup olmadığu tabii ki bilinmiyor. Fakat filmin gerçek hayatta yaşanan bir olaydan sinemaya aktarıldığı kesin.

Warren'lar 1950'lerde paranormal bir soruşturma şirketi kurdular . Bir ton kitap yazdılar, dünyanın her yerinde konferanslar verdiler ve 2019'a kadar halka açık olan bir paranormal müze kurdular . Perron ailesi , perili olayları rapor etti ve bir seans da düzenledi. The Conjuring evinde bir zamanlar satanist veya cadı olabilecek “Bathsheba” adında bir kadın yaşadığına inanılıyordu.

The Watcher - Gözcü (2022)

The Watcher bir film değil bir dizi ama son dönemde oldukça popüler olduğu için listeye girdi.  Netflix dizisi, Westfield, New Jersey'deki eski bir malikaneye taşınan Broaddus ailesinin hikayesini anlatıyor.

Biri ya da bir şey onlara 'gözcü' imzasıyla ürkürücü ve rahatsız edici mektuplar gönderiyor. Mektuplar tam olarak tehdit içermiyor, ancak garip bir şekilde tehditkar ve benzersiz bir şekilde rahatsız edici. Çok sayıda şüpheli var -garip komşular, evin önceki sahipleri, şaibeli polisler, etik olmayan emlakçılar, bizzat Broadduslar- ama faillerin amaçlarını kavramak o kadar zor ve yöntemleri o kadar garip ki, herhangi birine inanmak gerçekten imkansız.

Bu olay gerçekte yaşanan bir olaydan esinlenildi ancak içerisine gerçekten yaşanmayan birçok durum da eklendi.

Scream (1996)

Korku klasiği Scream , 1990'ların ortalarında genç izleyicileri dehşete düşürdü , ancak muhtemelen filmin en azından kısmen Danny Rolling'in gerçek suçlarına, yani “The Gainesville Ripper”a dayandığını asla bilmiyorlardı. Rolling, 1990'da Florida'da dört günlük bir cinayet turuna çıktı ve 5 kişiyi öldürdü. Onları bulan insanları şok etmek için cesetlerini sergiledi, motivasyonunun "Ted Bundy gibi bir süperstar" olmak olduğunu söyledi.

Scream'in belirli ayrıntıları Rolling'in suçlarıyla uyuşmuyor, ancak genel temalar kesinlikle mevcut .

Compliance - İtaat (2012)

Compliance (İtaat) izlemesi zor bir film. “ Canavarlar peşimizde ” tarzında korkutucu değil ; bunun yerine insanların sırf yetkili biri onlara yapmalarını söylediği için inandıkları her şeyden ödün verme isteklerini konu alıyor ve bu insanı nefessiz bırakabiliyor. Tüm bunlarla birlikte bu olay gerçekten yaşandı.

Film,  2004 yılında Kentucky'de kimliği belirsiz bir kişinin bir McDonald's'ı arayıp müdürü, genç bir çalışanı çıplak olarak soyup, cinsel saldırıya ikan ettiği bir suça dayanıyor. Ve sadece polis memuru olduğunu söyleyerek müdüre bunu yaptırdı.

Suçlu, Florida'da bir hapishane gardiyanı çıktı ve tutuklandı. Polis kimliğine bürünmek ve cinsel saldırı suçundan yargılandı fakat beraat etti. Restoran müdürü ve kurbanın erkek arkadaşı olaydaki rollerinden dolayı suçlu bulundular, ancak ikisi de polisin kendilerine söylediklerini yaptıklarına inandıklarını söylediler. Başka bir deyişle, sadece emirlere uymak.

The Texas Chainsaw Massacre - Teksas Katliamı (1974)

Ed Gein, hayatının çoğunu Wisconsin'deki uzak bir çiftlik evinde geçiren sessiz, yumuşak huylu bir tamirci ve bebek bakıcısıydı. Gein'in kadınları öldürme, cesetleri çalmak için mezar kazma ve annesi takıntısı olmasaydı, varlığı kimsenin farkına varmayacaktı.

Gein, 1950'lerin sonlarında iki cinayeti itiraf etti, ancak onu modern korkunun babası yapan ceset sayısı değildi; onun motivasyonları ve yaratıcılığıydı. Texas Chainsaw'daki Leatherface ve Kuzuların Sessizliği'ndeki Buffalo Bill gibi , Gein gerçekten de cinayet kurbanlarının cesetlerini ve mezar soygunlarını kullanarak annesine deri bir giysi yaptı.  Gerçekten de vücut parçalarından yapılmış ürkütücü kreasyonlarla dekore edilmiş bir evde yaşıyordu; insan derisiyle kaplanmış bir sandalye, kafataslarından yapılmış kaseler vb.

Gein sessiz ve kibardı ve yanlış bir şey yaptığına dair hiçbir fikri yok gibiydi . Mahkûm edildiği akıl sağlığı tesisinde örnek bir hastaydı, 1984'teki ölümüne kadar hem personele hem de mahkumlara karşı güler yüzlü ve kibardı.

The Texas Chainsaw Massacre (Teksas Katliamı) filmine ilham oldu.

The Birds (1963)

Hitchcock'un Birds (Kuşlar) filmi California, Monterey Körfezi'ndeki gerçek hayattaki bir kuş saldırısına dayanıyor . 1961'de, yönünü şaşırmış deniz kuşları sürüleri aniden insanların evlerine tam hızda uçmaya başladı. Bu fenomen bir daha asla yaşanmadı. Hitch'in filminde, kuşun tuhaf davranışı için somut bir açıklama yapılmadı, ancak son zamanlarda bilim adamları , gerçek kuş saldırısının zehirli alglerden kaynaklandığını teorileştirdi.

Gerçek hayatta bazı kuşlar bazı evlere saldırdı, ancak filmdeki geri kalan her şey kurgu.

Fire in the Sky (1993)

1975'te Travis Walton ve diğer dört keresteci Arizona dağlarındaki bazı ağaçları kesmek için dışarı çıktı. Beş kişiden dördü bir cehennem hikayesiyle şehre döndü. Yolun üzerinde uçan bir UFO gördüklerini söylediler. Kontrol etmek için kamyonu durdurduklarında, bir ışık huzmesi Travis'i gemiye aldı.

Yerel polis, Travis'in öldürüldüğünü ya da kaçtığını ve arkadaşlarının saçma sapan hikayesinin bunu örtbas etmenin bir yolu olduğunu düşündü. Ancak grup, çapraz sorguda da birebir aynı şeyleri anlattı. Hepsi yalan dedektörü testlere girdi ve geçtiler. Ya gerçekten oldu ya da gerçekten olduğuna inandılar.

Kayıp oduncudan hiçbir iz bulunamadı. Ta ki beş gün sonra ortaya çıkana kadar. Travis, çıplak ve sersemlemiş bir halde ormandaki uzak bir benzin istasyonuna girdi. Uzaylılar tarafından alındığını ve uzay gemisinde yaşadığı korkunç tıbbi çilenin yalnızca flaşlarını hatırladığını söyledi. Walton da bir yalan makinesi testini geçti ve şimdi bile, yaklaşık 50 yıl sonra, hikayesi değişmedi.

Filmde, yapımcıların gerçekten değiştirdiği tek şey Travis'in uzay gemisinde başına gelenler. 1993'e gelindiğinde, Walton'ın tarif ettiği steril bir UFO laboratuvarında bir dünyalıyı anal olarak araştıran iri gözlü, gri uzaylılar bir klişeydi , bu yüzden o bölümü daha "uzaylı" yaptılar.

A Nightmare on Elm Street - Elm Sokağı Kabusu (1984)

Yönetmen Wes Craven, Elm Sokağı Kabusu filmini, ailesi Kamboçya'daki "Ölüm Tarlaları"ndan ABD'ye kaçan bir gençle ilgili LA Times'ta okuduğu bir hikayeye dayandırdığını söylüyor. Çocuk o kadar korkunç kabuslar görmeye başladı ki, uyumayı reddetti ve rüyasında peşinden koşan şeyin uyursa onu öldüreceğini düşündü. Bir gece bitkin halde uyuyakaldı ve bir daha uyanmadı. Çocuk kabusun ortasında ölmüştü.

Craven'in hikayesindeki sorun, hiç kimsenin bu makaleyi LA Times'da bulamamış olmasıdır. Elm Sokağı Kabusu, söylenene gerek gerçek bir hikayeye dayanıyor ancak filmde yaşananlar oldukça uçuk şeyler. 

Filminden sonra animasyonu geliyor: Netflix, Minecraft animasyonu için çalışmalara başladı Filminden sonra animasyonu geliyor: Netflix, Minecraft animasyonu için çalışmalara başladı

Open Water - Açık Deniz (2004)

Açık Deniz filmi 1998'de yaşanan gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. 

Tom ve Eileen Lonergan, Avustralya'ya rüya gibi bir tatildeydiler.Büyük Set Resifi'nden tüplü dalış yapmaya karar verdiler, ancak dalış turu şirketinin basit bir hatası nedeniyle tekne onlar su altındayken ayrıldı. Çift, kendilerini karadan 25 mil uzakta mavi bir boşlukta yüzerken buldu. İki gündür kayıp olduklarını fark eden bile olmadı ve yoğun aramalara rağmen çiftin cesetleri bulunamadı.

Dead Ringers (1988)

David Cronenberg'in vücut-korku klasiği Dead Ringers , Bari Wood'un Twins adlı romanına dayanıyor ve Twins , Stewart ve Cyril Marcus'un gerçek hikayesine dayanıyor.

Filmin başrollerindeki Stewart ve Cyril de gerçekten ikiz jinekologlardı. New York Hastanesi ve Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalıştılar, obstetrik üzerine makaleler yayınladılar ve ders kitaplarını düzenlediler. Aslında onlar da uyuşturucu bağımlısıydılar ve sonunda hayatlarını alananestezik amaçlı kullanılan barbitürat isimli bir ilaçtı. 

Dead Ringers'daki ikizler kadar deli olup olmadıkları bilinmiyor. Kesin değil, ancak ikilinin olağanüstü yakın ve “tuhaf” oldukları söyleniyordu ve barbitüratları alarak ameliyatlar yaptılar. 

Editör: Burak Karahan