Onca yıla rağmen güncellemeler ile ayakta kalan ve popülerliğini asla kaybetmeyen Fortnite'dan üzücü haber geldi. Yeni oyun sezonuyla birlikte oyunu oynamak için Windows 10 veya üst sürümü olan 11'i kullanmak gerekecek. Bu yeni değişiklik, Fortnite'ın artık Windows 7 ve 8 kullanıcılarını artık desteklemeyeceği anlamına geliyor.

fornite

Diablo IV için beklenen görüntü güncellemesi kapıda! Işın izleme desteği geliyor... Diablo IV için beklenen görüntü güncellemesi kapıda! Işın izleme desteği geliyor...

Ancak Epic Games'in yeni Bölüm 4 Sezon 2'nin piyasaya sürülmesiyle birlikte Windows'un eski sürümleri için desteği bırakması bulut oyun sistemlerine yarayabilir. Epic, Fornite'ı Windows'un eski sürümleriyle birlikte oynayamama durumunda Nvidia'nın GeForce Now bulut oyun hizmetini kullanmayı önerdi. 

Fornite bağımlılık yaratıyor!

Video oyunlarıyla ilgiliyseniz, hatta ilgili değilseniz bile mutlaka Fornite'ı duymuşsunuzdur. Fortnite'ın ne olduğuna gelirsek, bir battle royale oyunu diyerek özetleyebiliriz. Ancak bu oyunda çok daha fazlası var: oyun modları, etkinlikler, birçok farklı markadan ünlü karakterler ve çok daha fazlası. Tüm bunların sonucu bu kadar popüelr olan oyun 'bağımlılık' yapan seviyede seviliyor.

CTV News'ün haberine göre,  Epic Games, Fortnite'ı oyuncuların olabildiğince uzun süre ona bağlı kalacak kadar bağımlılık yapıcı hale getirmek için "uzmanlar" kullandığı için dava ediliyor. Dava dosyasında ayrıca Fortnite'ı uzun süre oynamanın ne kadar bağımlılık yapıcı veya zararlı olabileceğini doğru bir şekilde açıklamadığı da iddia ediliyor. Toplu dava davası ilk olarak 2019'da açıldı ve Çarşamba günü Quebec Yüksek Mahkeme Yargıcı Sylvain Lussier tarafından yetkilendirildiği bildirildi.

Dava dosyasında "Fortnite da dahil olmak üzere video oyunu bağımlılığının çocukların beyinleri üzerindeki etkileri, özellikle makinelere sürekli bağlı olduklarında [insan] duygularının tüm yelpazesini bütünleştirme becerilerinde ciddi eksiklikler geliştirmeleri nedeniyle özellikle zarar vericidir" sözlerine yer verilmiş.

Ayrıca , Fortnite'ı eroinle karşılaştıran diğer makalelerin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü'nün "oyun oynama bozukluğunu" bir hastalık olarak kabul etmesine atıfta bulunuluyor.

Editör: Enes Sapmaz