Cat News'de yayınlanan yeni bir makale, Pallas kedisinin Nepal'deki Sagarmatha Ulusal Parkı'nda bulunan Everest Dağı'nda kaydedilen ilk görüntülerini ortaya çıkardı. Bu olağanüstü keşif, tarihte dağa yapılan en kapsamlı bilimsel keşif gezisi olan 2019 National Geographic ve Rolex Perpetual Planet Everest sayesinde ortaya çıktı.

Biyoloji saha ekibinin eş lideri ve Bronx Hayvanat Bahçesi'ndeki sağlık programının bir parçası olan Dr. Tracie Seimon, keşif gezisinde çevresel örnekleri topladı. Everest Dağı'dan alınan ve deniz seviyesinden 5.110 ve 5.190 metre yükseklikte bulunan numuneler çok ilginç keşiflere yol açtı.

everest kedi (2)

Dr. Seimon, "Bu nadir ve olağanüstü türün kanıtını dünyanın tepesinde keşfetmek olağanüstü bir şey. Yaklaşık dört haftalık yolculuk, yalnızca ekibimiz için değil, daha geniş bilimsel topluluk için de son derece tatmin ediciydi. Pallas'ın kedisinin Everest'te keşfi, bu uzak yüksek dağ ekosisteminin zengin biyolojik çeşitliliğini aydınlatıyor ve bu türün bilinen yayılımını doğu Nepal'e kadar genişletiyor."

everest kedi (1)

Kuşlarda görülen bu tüy yapısı uçmak için büyük önem taşıyor! Kuşlarda görülen bu tüy yapısı uçmak için büyük önem taşıyor!

İki ayrı bölgeden toplanan bulgular DNA analizleri sonucunda, iki Pallas kedisinin Everest Dağı'nda yaşadığını ve bölgede hatta kızıl tilki olduğuna dair teorileri doğruladı. Araştırmacılar örneklerde Pallas kedisi için önemli bir besin kaynağı olduğu düşünülen pika ve dağ gelinciği DNA'sına dair kanıtlar da buldular. Bu bulgular ayrıca, yoğun bir şekilde ziyaret edilen ve bir Dünya Mirası alanı olan Sagarmatha Ulusal Parkı'ndaki bilinen memeliler listesine yeni türler ekledi.

Editör: Enes Sapmaz