Formula 1'de Japonya'nın Suzuka pistinde düzenlenen yarışta zafer ulaşan Max Verstappen, sezonu da şampiyon olarak bitirmeyi garantiledi. 

Yarışı ilk sırada bitirmesine rağmen ilk başta şampiyonluğunu ilan edemeyen Verstappen, ikinci sırada olmasına rağmen aldığı ceza nedeniyle üçüncü sıraya gerileyen Charles Leclerc'in yaşadığı puan kaybı sonrası şampiyonluğu garantiledi.

Red Bull'un Hollandalı pilotu Verstappen, Formula 1'de sezonun şampiyonu oldu ve toplamda ikinci şampiyonluğuna ulaştı.

Japonya Grand Prix'si yağmur altında başladı ve kısa süre sonra kazalar nedeniyle kırmızı bayrak ile yarış durduruldu. Yarışın geç başlaması nedeniyle yarışın tamamının tamamlanması mümkün görünmüyordu, bunu yerine iki saat barajı baz alındı.

Verstappen yarışı ilk sırada bitirdi, Leclerc ise ikinci sırada bitirmesine rağmen yarışın sonlarında yaptığı hata nedeniyle 5 saniye ceza aldı ve üçüncü sıraya düştü.

Uber'in sürücüsüz kazasında yeni gelişme! Uber'in sürücüsüz kazasında yeni gelişme!

Şampiyonluk karmaşası

FIA'nın yeni kuralları gereği eğer bir yarışın %50-75'lik mesafesi tamamlanmışsa, daha az puan verilmesi gerekiyor. Eğer bu durum geçerli olsaydı Max Verstappen şampiyon olamayacaktı. Birçok insan da böyle düşündü.

Fakat FIA yaptığı açıklamada, daha az puan verilmesi kuralının eğer yarış yarıda kalırsa geçerli olacağını açıkladı. Yarış yarıda kalmadığı için de herkese tam puan verildi. Böylece 2022 Formula 1 Dünya Şampiyonu Red Bull'un Hollandalı pilotu Max Verstappen oldu.

Bitime dört yarış kala en yakın rakibiyle arasını 113 puana çıkaran Verstappen, ikinci şampiyonluğuna ulaştı.

2022-10-09 11_53_46-Window

Editör: Burak Karahan