ChatGPT'den yeni özellik: Ses ile konuşabileceksiniz! ChatGPT'den yeni özellik: Ses ile konuşabileceksiniz!

ChromeOS işletim sistemi, Google tarafından hafif ve daha hızlı bir kullanım deneyimi sunan bir işletim sistemi. Google, uzun yıllardır işletim sistemine yaptığı yatırımları artırmaya devam ediyor. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan ChromeOS, NeverWare firması tarafından bir iş modeline bile dönüştürülmüştü. CloudReady uygulaması ile eski bilgisayarları ChromeOS ile çalıştırmak isteyen NeverWare, geçtiğimiz yıllarda Google tarafından satın alınmıştı. NeverWare takımı ile ChromeOS Flex projesini başlatan Google, projesinin meyvelerini almaya yakın.

chrome-os-flex-welcome2

ChromeOS Flex, eski PC ve Mac'ler için geldi

ChromeOS Flex, 2022'nin yarısını geride bıraktığımız günlerde, 400'den fazla cihazda resmi restek sunarak genel kullanıma açıldı.  Flex, USB belleğe yüklenerek herhangi bir cihaza yüklenebiliyor. Ayrıca işletim sistemi, bazı Linux sistemleri gibi yüklenmeden önce USB üzerinden denenebiliyor. Basit sistem gereksinimlerine sahip olan ChromeOS Flex, maalesef ARM işlemcilerine destek sunmuyor.

Google, resmi olarak desteklenmeyen cihazlarda ChromeOS Flex'in, ufak tefek problemlerle de çalışabileceğini belirtiyor.  Flex’in genel kullanıma sunulması ile NeverWare’in CloudReady uygulaması, önümüzdeki haftalarda kapatılacak.

ChromeOS Flex'in ile ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz ve deneyebilirsiniz.

Editör: Burak Karahan