YouTube’u gün içinde uzun süreler kullanıyorsanız karşınıza kesinlikle görmek istemediğiniz videolar geliyordur. Belki bu videoları payalaşan kanalları sevmiyor da olabilirsiniz. Bincilerce içerik içerisinde sizin hoşunuza gitmeyen veya görmek istemediğiniz kanalları ve videoları nasıl engellersiniz?

YouTube’un sürekli olarak ara yüzünü yenilemesi ve bazı eylem tuşlarının yerini değiştirmesi sinir bozucu olabiliyor. Bu tuşlardan biride engelleme tuşu. Diğer sosyal medyalarda sizi rahatsız eden kişileri bir iki adım ile engellerken, Youtube kanallarını engellemek için daha fazla uğraşabilirsiniz. Peki, YouTube kanalları nasıl engellenir? Haberimizin detaylarını inceleyerek bu sorunun cevabını öğrenebilirsiniz.

YouTube kanal engelleme nasıl yapılır?

PC için:

 • Youtube ana sayfasını açın ve engellemek istediğiniz kanalın sayfasına gidin.
 • “Hakkında” bölümüne tıklayın.

YouTube kanal engelleme nasıl yapılır?

 • Sağ tarafta bulunan küçük bayrak simgesine tıklayın.

2022-07-16 17_07_55-Window

 • Açılan pencerede “Kullanıcıyı engelle” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​YouTube kanal engelleme nasıl yapılır?

 • Gerekli bilgileri okuyun ve “Gönder” seçeneğine tıklayın.​​​​​​​

​​​​​​​2022-07-16 17_08_30-Window

Kullanıcıyı engellediğinizde kullanıcı artık sizin ile iletişime geçemez. Ayrıca engellenen kanalın videoları sizin karşınıza daha az çıkar. Tamamen engellemek maalesef şuan için mümkün değil.

Bu bölümde dilerseniz kanalın profil resmini, kanal resmini bildirebilirsiniz. YouTube bu bildirileri göz önüne alır ve YouTube politikasına karşı bir durum söz konusu ise müdahale eder. Ayrıca kullanıcıyı da bu alandan bildirebilirsiniz. YouTube kullanıcı politikalarına uygun olmayan kanallar kapanabilir.

Windows'a saklanmış gizli klasörler nasıl bulunur? Windows'a saklanmış gizli klasörler nasıl bulunur?

Telefon için:

 • Youtube uygulamanızı başlatın.
 • Engellemek istediğiniz kanala gidin.
 • Sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesi olan diğer seçeneklere dokunun.

​​​​​​​0a9c7b51-88fa-42b8-a3ae-7a52534ae903

 • Açılan pencerede “Kullanıcıyı engelle” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​YouTube kanal engelleme nasıl yapılır?

 • Karşınıza gelen pencerede “Engelle” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​YouTube kanal engelleme nasıl yapılır?

​​​​​​​İlgilenmediğiniz ve görmek istemediğiniz videoların karşınıza çıkmasını istemiyorsanız ek olarak yapacağınız bir işlem daha var. Bu işlem sayesinde ilgilenmediğiniz video sizin karşınıza daha fazla çıkmayacaktır. Örnek vermek gerekirse arabalar ile ilgili bir videoyu engellerseniz, YouTube algoritması artık arabalar ile ilgili videoları sizin karşınıza daha az çıkaracaktır. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • YouTube uygulamanızı başlatın ve ilgilenmediğiniz içerik videosunun sağ altında bulunan üç noktaya dokunun.
 • Açılan pencerede “İlgilenmiyorum” seçeneğine tıklayın. Dilerseniz “Kanalı önerme” seçeneği ile videoyu yükleyen kanalın diğer videolarını da size önermez.

​​​​​​​12121

​​​​​​​

Editör: Engin Çepnioğlu