Sinema dünyasının Salvador Dali'si olarak tanımlayabileceğimiz, filmlerinde düşlerle gerçekliği bir arada anlatan ve bunu olabilecek en merak uyandırıcı şekilde yapabilen David Lynch, bize göre sinemanın en özgün yönetmenlerinden. Sizler için bugün David Lynch'in en iyi 5 filmini sıraladık.

Not: Siz de en sevdiğiniz David Lynch yapımını yorumlarda yazmayı unutmayın.

İşte gerçeküstü harika filmlerin yönetmeni David Lynch'in en iyi 5 filmi:

5- DUNE (1984)

Frank Herbert'in bilimkurgu şaheserinin bu kısaltılmış uyarlaması, David Lynch'in bu uzun eseri nasıl tek bir filmde bu kadar güzel anlatabileceğini bizlere gösteriyor. Filmin başrollerinde David Lynch'in favori oyuncularından Kyle MacLachlan ve İngiliz müzisyen Sting'i görüyoruz.

4- BLUE VELVET (1986) (Mavi Kadife)

David Lynch filmlerine giriş filmi olarak tanımlayabileceğimiz Blue Velvet, yine Kyle MacLachlan'ın başrolünde oynadığı ve aslında 'Amerikan Rüya'sı kavramına göndermeler yapan dehşet verici bir film. Evinden bir süredir uzak olan Jeffrey Beaumont babasının geçirdiği kalp krizi üzerine geri döndüğünde evinin yakınlarında kesilmiş bir kulak bulur. Polisin vakayla yakından ilgilenmemesi üzerine olayı kendisi araştırmaya koyulan Jeffrey kendisini karmaşık bir dizi olayın içinde bulur.

3- LOST HIGHWAY (1997) (Kayıp Otoban)

David Lynch'in sürrealist üslubunun zirvesi olarak gösterilebilecek Lost Highway (Kayıp Otoban), birçok izleyici tarafından bir 'çıkmaz' olarak tanımlansa da yönetmenin kariyerinin en önemli imgelerini gördüğümüz filmdir. Fred Madison'un evlendiği kadının geçmişi hakkında hiçbir fikri yoktur. Karısıyla kendisi için yeni bir düzen kurmaya çalışan Fred'in huzuru, geçmişin peşini bırakmamasıyla bozulur. Karısının kendisini aldatacağından şüphelenen Fred için durum bir süre sonra çığırından çıkar ve iş çok geçmeden bir cinayetin işlenmesi ve Fred'in kişilik bölünmesi yaşamasına kadar gider. Karısını öldürmekle suçlanan Fred, hapishaneye gönderilir. Ancak bir sabah uyandığında kendisini farklı bir yerde bambaşka bir şekilde bulur.

2- WILD AT HEART (1990) (Vahşi Duygular)

David Lynch'in daha az sürreal filmlerinden sayabileceğimiz Wild at Heart, Nicolas Cage ve Laura Dern'in inanılmaz performansıyla şahlanan bir yapım. Lula ve Sailor birbirlerine karşı koyulmaz derecede aşık bir çifttir. Lula'nın biraz delice olan annesi Sailor'dan büsbütün nefret etmektedir. Bunun üzerine Sailor'ın üstüne oldukça sorunlu bir kişiyi salar. Sailor kendini kaybederek bu deli adamın ölümüne sebebiyet verir ve tutuklanır. Hapishaneden salındığı vakit bunca zaman kendisini beklemiş olan Lula'yı yanına alarak Kalifornia'ya doğru yola çıkar. Bu kez peşlerine bir özel dedektif bir de kiralık katil takılacaktır.

Netflix, Witcher'ın yeni animasyon filmini duyurdu! Netflix, Witcher'ın yeni animasyon filmini duyurdu!

1- MULHOLLAND DRIVE (2001) (Mulholland Çıkmazı)

David Lynch'in rüya gibi ve gizemli Mulholland Drive'ı , Hollywood'un karanlık uçlarında bir kadın olarak Naomi Watts'ın büyüleyici performansının yer aldığı alışılmadık bir yapıya sahip. Hollywood hayallerini ve gerçeklerini adeta gerçeklik ve rüyanın iç içe geçmiş şekliyle anlatan film, bir gerilim yönetmeni olmayan David Lynch'in tarihin en korkutucu ve gerilimin zirve yaptığı sahnelerini çektiği bir şaheser. Betty Elms, en büyük hayali Hollywood'da ünlü bir aktris olmak olan bir kadındır. Bunun için Hollywood'a doğru bir yolculuğa çıkmıştır. Burada kendi hayatında mükemmel bir noktaya ulaşmış olan bir kadınla tanışır ve onun başarılarına hayran kalır. O kadın da Betty'den hoşlanmaya başlar ve aralarında gizemli ve oldukça erotik bir ilişki başlar. Mulholland kavşağında bir trafik kazası gerçekleşir. Bilinç ve bilinçaltı birbirlerine karışırlar. Bütün bu hayatlar, birbirlerine gireceklerdir.

Editör: Megabayt Haber