İngiltere, Londra'daki Kew Gardens Herbarium'da son 177 yıldır büyüyen nilüferin yeni bir tür olduğu keşfedildi. Bitkiye Victoria Boliviana adı verildi.

Yeni türün keşfi, yüzyıldan fazla bir süredir ilk kez yeni bir dev nilüfer türünün keşfedildiği anlamına geliyor. Oldukça ünlü olan Victoria cinsi nilüferden sadece iki bilinen dev nilüfer türü vardı. Yeni keşif ile birlikte bu sayı üçe çıktı.

2022-07-06 13_35_50-8256.jpg (890×534)

Frontiers in Plant Science'da yayınlanan araştırma, bahçıvan Carlos Magdalena ve botanik sanatçısı Lucy Smith tarafından başlatıldı. Bahçıvan Carlos Magdalena, 2006 yılında bitkinin fotoğrafını internette gördü ve Victoria cinsinin üçüncü bir üyesi oluğuna karar vererek araştırmayı başlattı.

Magdalena, IFLscience'a gönderilen bir açıklamada "Neredeyse yirmi yıldır internet üzerinden vahşi Victoria nilüferlerinin her resmini inceliyorum, 18., 19. ve 20. yüzyılın botanikçilerinin sahip olmadığı bir lüks..." dedi.

Bir Kew'de olan diğeri ise Bolivya Uluslar Herbaryumu'nda yer alan ve 34 yıldır büyüyen iki örnek nilüferin daha önce Victoria amazonica türü olduğu düşünülüyordu. Yapılan araştırmalar bu iki bitkinin yeni bir tür olduğunu ortaya çıkardı.

Kanser teşhisini 2 kat arttıran bir yapay zeka geliştirildi! Kanser teşhisini 2 kat arttıran bir yapay zeka geliştirildi!

2022-07-06 13_35_45-8256.jpg (620×413)

Yeni dev nilüfer türünün adın ise bulunduğu ülke ve araştırmadaki Bolivyalı isimler onuruna Victoria boliviana olarak belirlendi. Victoria boliviana, Llanos de Moxos'un su ekosistemlerinde bulunuyor ve şu anda dünyadaki en büyük dev nilüfer türü konumunda. . Şu anda Bolivya'daki La Rinconada Bahçeleri’nde bulunan bir örneğin 3,2 metreye ulaşan yapraklarıyla bir rekortmen olduğu söyleniyor.

Victoria cinsindeki türlerin karakterize edilmesi, özellikle yabani dev nilüfer örneklerinin toplanması oldukça zor. Ayrıca, türlerin isimlendirilmesine yardımcı olmak için orijinal süreçte yer alan bitki örnekleri olan “tip örneklerinin” eksikliği de daha fazla zorluk yaratıyor. Örneğin V. amazonica, 1832'de bu cins içinde isimlendirilen ilk üyeydi, ancak herhangi bir yeni örneği onunla karşılaştırmak için yeterli veri bulunmuyor.

3-1656945092

Ekip, bu türün tanımlanmasına ulaşmak için tarihi kayıtlar, coğrafya ve bahçecilik kayıtlarının yanı sıra dünyanın dört bir yanından canlı örneklerin bir kombinasyonunu kullandı. Ayrıca Victoria ve diğer dev nilüferleri etiketleyen görüntülere bakmak için sosyal medya üzerinde vatandaşların desteğinden de faydalandılar.

Ünlü botanik sanatçısı Lucy Smith, seraya bir ziyarette bulunduğu sırada çiçeklerin sadece gece açık olduğunu fark etmesinin ardından, nilüferlerin  benzersiz özellikleri fark etti ve bunları çizimleri aracılığıyla tanımlamaya başladı.

Kew'den Natalia Przelomska ve Oscar A. Pérez-Escobar, V.boliviana'nın derinlemesine bir DNA analizini yaptılar ve bunun bilinen iki türden genetik olarak çok farklı olduğunu buldular. Elde ettikleri sonuçlar, V.boliviana'nın V.cruziana ile en yakından ilişkili olduğunu ve yaklaşık bir milyon yıl önce ayrıldıklarını gösteriyor.

Editör: Burak Karahan